Muzeum Historii Włocławka
Adres
ul. Szpichlerna 19
87-800 Włocławek
Telefony
54 232 67 53
Koordynaty GPS
52°39’38.1″N,19°04’22.1″E
O oddziale
Muzeum Historii Włocławka zostało otwarte jako oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w 1972 r., w połączonej przestrzeni trzech zabytkowych kamienic przy zbiegu Starego Rynku i ul. Szpichlernej we Włocławku.
Zaplanuj wizytę
W 2013 r., z powodu bardzo złego stanu budynków, muzeum zostało zamknięte na czas gruntownego remontu, który objął wymianę dachów, okien, odwodnienie i zabezpieczenie przeciwwodne piwnic oraz fundamentów, rozbudowę części recepcyjno-socjalnej i układu komunikacyjnego, remont konserwatorski elewacji, a także zagospodarowanie dziedzińca.
Finalnym etapem modernizacji muzeum było zorganizowanie nowych ekspozycji stałych prezentujących historię Włocławka i regionu od pradziejów do okresu PRL. W nowo zaaranżowanych wnętrzach, w układzie chronologicznym wyodrębniono dziewięć tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych: Pradzieje Kujaw i ziemi dobrzyńskiej (12 000 p.n.e.–V w. n.e.); Początki Civitas Vladislavia (IX–XV wiek) ; W Rzeczypospolitej Obojga Narodów (XVI–XVIII w.); Niespełnione nadzieje wolności (1806–1864); W cieniu fabrycznych kominów (1816–1914); Na progu niepodległości (1914–1921); W Drugiej Rzeczypospolitej (1918–1939); W latach II wojny światowej (1939–1945); W szaro-czerwonym świecie PRL (1945–1989).
Zawartość ekspozycji w znacznym stopniu stanowią artefakty bezpośrednio związane z historią Włocławka. Wyjątkiem jest rozbudowana wystawa archeologiczna, na której zaprezentowano świadectwa kultury materialnej z regionu Kujaw wschodnich i ziemi dobrzyńskiej — od epoki kamienia do okresu wpływów rzymskich. Konteksty regionalne zawarte są również w kolejnych częściach ekspozycji — od średniowiecza (bitwa pod Płowcami) do okresu powstań narodowych (powstanie styczniowe na Kujawach).
Wystawy oparte są w całości o obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Dużej liczbie różnorodnych rodzajowo zabytków towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny — tekstowy, mapowy, ikonograficzny, a także rekonstrukcje panoram Włocławka zrealizowane na podstawie wyników badań naukowych, wykonywanych na potrzeby aranżacji ekspozycji stałych Muzeum Historii Włocławka.
Po kilkuletniej przerwie, obiekt został udostępniony do zwiedzania.
Obiekt został zmodernizowany i rozbudowany na podstawie umowy nr WP-II-B.433.4.8.2017 z dnia 19.01.2018 r. o dofinansowanie Projektu pn. „Modernizacja i rozbudowa Muzeum Historii Włocławka” nr RPKP.04.04.00-04-0004/16 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 4. Region przyjazny środowisku, działania 4.4 Ochrona i rozwój zasobów kultury, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Inwestycja polegała na: dokończeniu prac remontowych, obejmujących m.in. koniecznie zabezpieczenie przeciwwodne piwnic, remont elewacji i montaż osprzętu elektrycznego, a także na zabudowaniu wolnej przestrzeni od istniejącego budynku MHW w kierunku południowym. Projekt był trzecim etapem modernizacji MHW niezależnym od dwóch poprzednich, ale koniecznym dla zakończenia całości prac i przywrócenia Wnioskodawcy jego funkcji.
Celem ogólnym projektu był wzrost konkurencyjności i innowacyjności woj. kujawsko-pomorskiego oraz poprawa jakości życia mieszkańców tego regionu poprzez poprawę stanu infrastruktury kultury, do której należy Muzeum Historii Włocławka, zwiększenie standardu i dostępności świadczonych usług w zakresie kultury oraz ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego.
Celem głównym projektu było zachowanie dziedzictwa kulturowego i zwieszenie atrakcyjności Muzeum Historii Włocławka poprzez jego modernizację i rozbudowę z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozbudowano obiekt o część wyposażoną w salę audytoryjno-wystawienniczą, służącą do działalności edukacyjnej, hol recepcyjny, szatnie oraz zaplecze sanitarne. Układ komunikacyjny w nowo powstałym budynku został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Cele szczegółowe:
- Stworzenie nowoczesnej placówki muzealnej w MHW
- Przywrócenie walorów historycznych zabudowań MHW
- Stworzenie dodatkowej przestrzeni dla obsługi ruchu turystycznego oraz działań edukacyjnych
- Przywrócenie funkcji kulturalnych w MHW
- Przywrócenie funkcji turystycznych w MHW
- Zwiększenie ruchu turystycznego w woj. kujawsko-pomorskim
- Zwiększenie liczby imprez kulturalno-rozrywkowych w MHW
- Zwiększenie liczby imprez kulturalno-rozrywkowych w woj. kujawsko-pomorskim
- Ożywianie aktywności kulturalnej mieszkańców Włocławka i woj. kujawsko-pomorskiego
- Umożliwienie organizacji wystaw czasowych i imprez kulturalnych na większą skalę
- Poprawienie warunków udostępniania i eksponowania muzealiów
- Zapewnienie dostępu do usług infrastruktury kultury o zadowalającej jakości
- Promocja rozwoju turystyki poza obszarami dominującymi w ruchu turystycznym w woj. kujawsko-pomorskim (Bydgoszczy i Toruniu)
Planowane efekty:
Efektem projektu jest stworzenie nowoczesnej placówki muzealnej wraz z nową przestrzenią ekspozycyjną. Jednocześnie zostały przywrócone walory historycznych zabudowań oraz powstała dodatkowa przestrzeń dla obsługi ruchu turystycznego oraz działań edukacyjnych. Jednoczesna rozbudowa umożliwiła organizację wystaw czasowych i imprez kulturalnych, Ponadto nastąpiła poprawa warunków udostępniania i eksponowania muzealiów. Dodatkową wartością jest wyposażenie kompleksu budynków MHW w zaplecze recepcyjne oraz sanitarne, a także dostosowanie jego przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przewidywana, docelowa wartość projektu: 3 222 512,76 zł
Wnioskowany wkład Funduszy Europejskich: 388 004,63 zł
Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL
Siedzibą Muzeum Historii Włocławka są trzy zabytkowe kamienice znajdujące się w centrum średniowiecznego miasta. Dwie z nich, usytuowane przy Starym Rynku 14 i 15, wzniesione zostały około połowy XVIII w. i stanowią nieliczny, zachowany we Włocławku, przykład barokowych kamienic mieszczańskich. …
W chwili obecnej brak wystaw czasowych w oddziale muzeum
WOŚP W MUZEUM
26 stycznia 2025 r. od godziny 11.00 do 16.00 zapraszamy do zwiedzania włocławskich oddziałów naszego muzeum, w których prezentowane są wystawy stałe i czasowe: Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12 – RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008) – KUJAWSKA GALERIA SZTUKI POLSKIEJ …
WESOŁE FERIE W MUZEUM
Zapraszamy grupy zorganizowane na warsztaty, w czasie których będziecie mogli wykazać się swoją kreatywnością, a także poobcować z szeroko pojętą kulturą. Zajęcia odbywają się we wszystkich włocławskich oddziałach muzeum i nawiązują do wybranej części ekspozycji. Są to między innymi spotkania …
KALENDARIUM – STYCZEŃ 2025
Zachęcamy do zapoznania się ze styczniowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
KALENDARIUM – GRUDZIEŃ 2024
Zachęcamy do zapoznania się z grudniowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE WE WŁOCŁAWSKIM MUZEUM
W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przygotowania do świąt Bożego Narodzenia ruszyły pełną parą 3 grudnia podczas warsztatów pt. „Choinkę przystroić już czas” zorganizowanych przez Dział Edukacji i Promocji. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu trzech tygodni odwiedziło …
Wystawa „Skarby regionu” i warsztaty bożonarodzeniowe połączone ze zbiórką na rzecz TOZ we Włocławku
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej razem z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami zaprosiło mieszkańców miasta do zwiedzania wystawy „Skarby regionu” i udziału w warsztatach wykonywania ozdób bożonarodzeniowych z masy porcelanowej, w trakcie których odbyła się zbiórka na rzecz zwierząt z włocławskiego TOZ-u. Otwarcie wystawy nastąpiło …
Bożonarodzeniowe warsztaty rodzinne
1 grudnia w Muzeum Historii Włocławka oraz Zbiorach Sztuki odbyły się warsztaty rodzinne. Wigilia na dawnej, polskiej wsi, była wyjątkowym dniem, zakończonym jedyną w swoim rodzaju wieczerzą. Niezwykłe znaczenie miały tego wieczoru różnego rodzaju wróżby i przepowiednie. Warsztaty stanowiły doskonałą …
Spotkanie historyczne pt. „Wielka Wojna na Kujawach. W 110. rocznicę wybuchu I wojny światowej„
16 listopada w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbyło się spotkanie historyczne pt. Wielka Wojna na Kujawach. W 110. rocznicę wybuchu I wojny światowej. W programie znalazły się cztery multimedialne wykłady, przygotowane przez pracowników Muzeum Historii Włocławka, poświęcone …