W dniu 28 września 2024 r. zmarł Józef Stolorz, artysta malarz, wybitny twórca i osobowość włocławskiej kultury.
Józef Stolorz urodził się 31 października 1950 r. w Katowicach. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w rodzinnym mieście. Studiował konserwatorstwo i zabytkoznawstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1973 r. osiadł we Włocławku, gdzie podjął pracę w Muzeum Kujawskim jako plastyk. Prowadził Pracownię Kopiowania Malarstwa Dawnego. Po raz pierwszy swoje obrazy zaprezentował w 1971 r., w Katowicach na wystawie grupy „Demon” w Klubie „Gołębnik” Uniwersytetu Śląskiego. Pierwszą indywidualną ekspozycję dzieł J. Stolorza zorganizowało Muzeum Kujawskie we Włocławku w 1979 r. Artysta współpracował z Dobrzyńsko-Kujawskim Towarzystwem Kulturalnym. Tworzył w nurcie określanym obecnie jako realizm fantastyczny, łączący symbolizm, surrealizm i romantyzm. Brał udział w ponad 140 wystawach w kraju i za granicą, w tym w nowojorskim Art Expo. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach muzeów, galerii i osób prywatnych m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Watykanie i w Polsce.
Artysta tworzył mistyczne kompozycje, w których głównym tematem było światło. Fantastyczne pejzaże wypełnione ruinami piramid, labiryntów czy wulkanicznych eksplozji powstawały przy inspiracji muzyką Klausa Schulze i niemieckich klasyków. Wielokrotnie nagradzany za swoje prace, został uhonorowany w 2018 r. brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem Prezydenta Miasta Włocławka. Od 1991 r. należał do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Poniżej Józef Stolorz podczas drugiej edycji pleneru artystów plastyków z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej „Pod dachem nieba. Nieszawa 2023” oraz praca plenerowa artysty.