SKRZYNIA MALOWANA

wys.64cm, szer.120cm, gł.45,5cm.
drewno sosnowe, farba, metal,
technika stolarska, malowanie,
rzemiosło, wyroby stolarskie, meble, wnętrze,

Skrzynia posagowa z niebieskim tłem. Wieko proste, krawędzie boczne i frontowa otoczone profilowaną listwą. Łączenia ścian na cynki. Ściana licowa i ścianki boczne pomalowane na niebiesko. Na ścianie frontalnej dwa symetryczne pola zdobnicze wyodrębnione białymi liniami, w narożnikach po dwie linie w formie symetrycznych łuków. W każdym polu zdobniczym po pięć liści-kwiatów w kolorach czerwonym i białym, obwiedzwionych wąskimi gałązkami z licznymi, drobnymi, czerwonymi kropkami (owoce). Między polami zdobniczymi u góry łuk (przęsło) z dwóch rzędów białych kropek, poniżej, w połowie wysokości w białej ramce otoczonej drobnymi białymi i czerwonymi punktami napis „1862”' W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.