MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

ODESZŁA WYBITNA KUJAWSKA TWÓRCZYNI LUDOWA, PANI ZOFIA SZMAJDA-MIERZWICKA


Gdzie:
Muzeum Etnograficzne
Kiedy:

 

W dniu 11 marca 2023 r. zmarła pani Zofia Szmajda-Mierzwicka, wybitna twórczyni ludowa, zasłużona hafciarka, wybitna śpiewaczka, mistrzyni sypania wzorów piaskiem, malowania wnętrz i tworzenia ażurowych firanek papierowych.   

Zofia Szmajda-Mierzwicka urodziła się 10 marca 1926 r. w Gajówce, w gminie Kowal. Mieszkała tu do 1986 r., gdzie nauczyła się haftu od babci, a odziedziczone po przodkach zdolności muzyczne wykorzystywała, tańcząc i śpiewając w Kapeli spod Kowala. Pod koniec l. 40. XX w. nawiązała współpracę z muzeum we Włocławku, uczestnicząc jako instruktorka na pierwszym kursie haftu. Następnie przyszły już udziały i sukcesy w konkursach sztuki ludowej, sypania wzorów piaskiem i na malowane wnętrza mieszkalne. Znana była też z umiejętności wycinania papierowych firanek. W twórczości p. Zofii dominowało hafciarstwo, bardzo bogate w różnorodność motywów, z których tworzyła niepowtarzalne kompozycje, zgodne z kujawskim kanonem. Oprócz tradycyjnych elementów stroju i bielizny stołowej, wykonała wiele sztandarów dla kościołów oraz straży pożarnych. Uszyła dziesiątki strojów dla dorosłych i dzieci oraz wyhaftowała wiele poduszek do asysty kościelnej. Jest autorką stuły dla papieża Jana Pawła II. Za swą wszechstronną twórczość otrzymała wiele odznaczeń, wśród nich jest prestiżowa nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, przyznana w 1997 r. Była członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1972 r. Brała udział w licznych kiermaszach i festynach sztuki ludowej, organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz w wielu innych miejscowościach, promując rodzime rękodzieło. Uczestniczyła w występach Kapeli spod Kowala podczas różnego rodzaju uroczystości. 

Do końca życia związana z włocławskim muzeum. Straciliśmy wspaniałą twórczynię ludową, której wkład w kujawskie rękodzieło jest nieoceniony. W zbiorach naszych pozostały doskonałe prace wykonane przez Panią Zosię, które będą świadectwem jej wielkiego talentu. Na zawsze pozostanie Pani w naszej pamięci. 

Msza żałobna zostanie odprawiona 15 marca 2023 r., o godz. 12.00, w Klasztorze Ojców Franciszkanów we Włocławku, a uroczystość pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu w Kruszynie.

 

Skip to content