Zbiory Sztuki
Adres
ul. Zamcza 10/12
87-800 Włocławek
Telefony
54 232 50 61
Koordynaty GPS
52°39'40.5"N,19°04'14.0"E
O oddziale
Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku mieszczą się w zabytkowym spichrzu przy ul. Zamczej 10/12, który został wybudowany w 1839 r. W 1981 r. spichlerz przekazano muzeum. W 1988 r. ukończono prace konserwatorskie i adaptacyjne do celów ekspozycyjnych i magazynowych. Jednocześnie dobudowano do niego część administracyjną. Budynek został oddany do użytku publicznego w 1989 r.
Zaplanuj wizytę
RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)
Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty gromadzonej w muzeum od 1966 r. Znajdują się na niej kompozycje ceramiczne nazywane przez artystę OŁTARZAMI, rzeźby wolno stojące i przyścienne maski z lat 1964-1990. Rzeźby o tematyce sakralnej i animalistycznej – zwierzęta fantastyczne wykonane w wypalanej glinie, niektóre pokryte barwnymi szkliwami, stanowią przegląd dorobku artystycznego Stanisława Zagajewskiego z najbardziej interesującego, aktywnego i kreatywnego okresu twórczości rzeźbiarza. Oprócz kilkudziesięciu rzeźb przyściennych i wolno stojących na wystawie prezentowanych jest 8 monumentalnych kompozycji ołtarzowych powstałych w latach 1968-1976.
Po śmierci Stanisława Zagajewskiego wystawa została wzbogacona o fotogramy przedstawiające artystę oraz cytaty z fragmentami jego wypowiedzi, pochodzące z różnych okresów. Teraz, kiedy artysty nie ma już wśród nas, istnieje nadal w otoczeniu swoich rzeźb, lecz w wymiarze wirtualnym. Zwiedzając wystawę, można oglądać na wielkoformatowym ekranie filmy ukazujące artystę rzeźbiącego swoje dzieła i opowiadającego o sztuce. Można także przypomnieć sobie warunki w jakich żył i tworzył oraz jak spacerował z wózkiem w towarzystwie psów po Włocławku. Twórczość „Włocławskiego Nikifora” jest tak samo ciekawa i oryginalna, jak jego filozofia i sposób bycia. Te wszystkie elementy są nierozłączne i składają się na pełny portret artysty.
ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ WACŁAWA BĘBNOWSKIEGO (1865-1945)
Wystawa prezentuje fragment kolekcji rzeźb Wacława Bębnowskiego. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej posiada największą kolekcję rzeźb i pamiątek Wacława Bębnowskiego. Mieszkający w Aleksandrowie Kujawskim artysta pierwsze rzeźby przekazał do zbiorów przed II wojną światową. Po wojnie kolekcję zaczęto gromadzić od nowa, kupując rzeźby przede wszystkim od mieszkańców Włocławka i Ciechocinka. Po pierwszej monograficznej wystawie w muzeum we Włocławku w 1979 r. uzupełniono znacząco zbiór zakupami od córki rzeźbiarza Marii Fiszer i członków jego rodziny z Torunia.
Na wystawie mającej charakter biograficzny znalazły się rzeźby figuralne. Wśród nich portretowe, rzeźby sakralne, niewielkie figurki animalistyczne. Dominują na wystawie przedmioty użytkowe – wazony, patery, przyciski na biurko. W większości tych rzeźb widoczna jest inspiracja secesją – w pozach nagich nimf, kobiet z rozwianymi włosami i przede wszystkim w ornamentyce czerpiącej motywy ze świata roślinnego czy sztuki Dalekiego Wschodu.
Oprócz rzeźb na wystawie znajdują się malowane akwarelą i olejami pejzaże, rysunki, szkice Wacława Bębnowskiego. Biografię artysty ilustrują pamiątki – dokumenty i fotografie, na planszach znajduje się kalendarium najważniejszych zdarzeń z życia artysty.
„Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku”
„Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku” jest wielowątkową opowieścią, która prowadzi przez nurty i style w sztuce tego okresu, tematy dzieł, postaci autorów należących do czołówki polskich artystów oraz odsłania dorobek kujawskich twórców, znanych, ale rzadziej prezentowanych w …
RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)
Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r., zm. 2008 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty …
O MAŁY WŁOS! RZECZ O FRYZJERSTWIE I BARBERINGU
Od 20 października w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku prezentowana jest wystawa O mały włos! Rzecz o fryzjerstwie i barberingu przybliżająca historię fryzjerstwa począwszy od starożytności aż po koniec lat 70. XX w. Zaprezentowano na niej …
Bożonarodzeniowe warsztaty rodzinne
1 grudnia odbędą się warsztaty rodzinne, na które zapraszamy dzieci wraz z opiekunami. Wigilia na dawnej, polskiej wsi, była wyjątkowym dniem, zakończonym jedyną w swoim rodzaju wieczerzą. Niezwykłe znaczenie miały tego wieczoru różnego rodzaju wróżby i przepowiednie. Warsztaty będą doskonałą …
KALENDARIUM – LISTOPAD 2024
Zachęcamy do zapoznania się z listopadowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
DZIEJE SZTUKI W ZARYSIE „Mezopotamia – pierwsze cywilizacje”
17 listopada, o godzinie 12.00, zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki na trzeci wykład z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”, który będzie poświęcony jednemu z najstarszych i najważniejszych centrów kulturowych świata – Mezopotamii. W trakcie spotkania przyjrzymy się początkom cywilizacji, które …
XVIII Zaduszki plastyczne
Zaduszki plastyczne od osiemnastu lat znajdują się w kalendarzu imprez organizowanych w gmachu Zbiorów Sztuki. Pierwsze spotkania poświęcone były pamięci wszystkich lokalnych twórców, którzy zmarli po 1945 r. W późniejszych latach, w zależności od rocznic, przypominano w szerszych prezentacjach m.in. …
XVIII Zaduszki plastyczne
Zaduszki plastyczne od osiemnastu lat znajdują się w kalendarzu imprez organizowanych w gmachu Zbiorów Sztuki. Pierwsze spotkania poświęcone były pamięci wszystkich lokalnych twórców, którzy zmarli po 1945 r. W późniejszych latach, w zależności od rocznic, przypominano w szerszych prezentacjach m.in. …
WERNISAŻ WYSTAWY „O MAŁY WŁOS! RZECZ O FRYZJERSTWIE I BARBERINGU”
20 października w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku miał miejsce wernisaż wystawy O mały włos! Rzecz o fryzjerstwie i barberingu przybliżającej historię fryzjerstwa począwszy od starożytności aż po koniec lat 70. XX w. Prezentowane na niej …
DZIEJE W ZARYSIE „Sztuka prehistoryczna – początki twórczości człowieka”
13 października w gmachu Zbiorów Sztuki odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”. Tematem wykładu był najdłuższy i najbardziej tajemniczy okres w dziejach ludzkości — prehistoria. Jego odkrywanie trwa nadal, a zgromadzone dotychczas artefakty każą nam zupełnie …
„Surrealiści polscy”. Spotkanie z prezentacją na wystawie „Zbigniew Stec (1952–2014). Na granicy snu.”
22 września w gmachu Zbiorów Sztuki odbyło się spotkanie z prezentacją pt. „Surrealiści polscy”. W ramach prezentacji zostały ukazane wizerunki dzieł kilku polskich artystów, między innymi: Bronisława Linke, Kazimierza Mikulskiego, Stanisława Szukalskiego, Stefana Żechowskiego czy Zdzisława Beksińskiego. Pokaz obejmie również …