MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Zbiory Sztuki

Adres

ul. Zamcza 10/12
87-800 Włocławek

Telefony

54 232 50 61


O oddziale

Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku mieszczą się w zabytkowym spichrzu przy ul. Zamczej 10/12, który został wybudowany w 1839 r. W 1981 r. spichlerz przekazano muzeum. W 1988 r. ukończono prace konserwatorskie i adaptacyjne do celów ekspozycyjnych i magazynowych. Jednocześnie dobudowano do niego część administracyjną. Budynek został oddany do użytku publicznego w 1989 r.

Zaplanuj wizytę

RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)

Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty gromadzonej w muzeum od 1966 r. Znajdują się na niej kompozycje ceramiczne nazywane przez artystę OŁTARZAMI, rzeźby wolno stojące i przyścienne maski z lat 1964-1990. Rzeźby o tematyce sakralnej i animalistycznej – zwierzęta fantastyczne wykonane w wypalanej glinie, niektóre pokryte barwnymi szkliwami, stanowią przegląd dorobku artystycznego Stanisława Zagajewskiego z najbardziej interesującego, aktywnego i kreatywnego okresu twórczości rzeźbiarza. Oprócz kilkudziesięciu rzeźb przyściennych i wolno stojących na wystawie prezentowanych jest 8 monumentalnych kompozycji ołtarzowych powstałych w latach 1968-1976.

 

Po śmierci Stanisława Zagajewskiego wystawa została wzbogacona o fotogramy przedstawiające artystę oraz cytaty z fragmentami jego wypowiedzi, pochodzące z różnych okresów. Teraz, kiedy artysty nie ma już wśród nas, istnieje nadal w otoczeniu swoich rzeźb, lecz w wymiarze wirtualnym. Zwiedzając wystawę, można oglądać na wielkoformatowym ekranie filmy ukazujące artystę rzeźbiącego swoje dzieła i opowiadającego o sztuce. Można także przypomnieć sobie warunki w jakich żył i tworzył oraz jak spacerował z wózkiem w towarzystwie psów po Włocławku. Twórczość „Włocławskiego Nikifora” jest tak samo ciekawa i oryginalna, jak jego filozofia i sposób bycia. Te wszystkie elementy są nierozłączne i składają się na pełny portret artysty.

 

KUJAWSKA GALERIA SZTUKI POLSKIEJ XIX I POCZĄTKU XX WIEKU 

Szanowni Państwo,
informujemy, że z powodu realizacji prac remontowych związanych z dostosowaniem budynku do przepisów przeciwpożarowych, ekspozycja stała „Kujawska Galeria Sztuki Polskiej
XIX i początku XX wieku” w gmachu Zbiorów Sztuki będzie zamknięta dla zwiedzających od dnia 16 lipca 2025 r. do momentu ukończenia działań modernizacyjnych.

Wystawa jest wielowątkową opowieścią, która prowadzi przez nurty i style w sztuce tego okresu, tematy dzieł, postaci autorów należących do czołówki polskich artystów oraz odsłania dorobek kujawskich twórców, znanych, ale rzadziej prezentowanych w innych muzeach.

Ekspozycja prezentuje sztukę polską XIX i początku XX w. widzianą przez pryzmat najcenniejszych dzieł ze zbiorów muzeum we Włocławku. Obok płócien, akwareli, pasteli i rysunków m.in. Seweryna Mielżyńskiego, Juliusza i Jerzego Kossaków, Januarego Suchodolskiego, Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego, artystów znanych i rozpoznawalnych, zobaczyć na niej można prace Feliksa Pęczarskiego, Wacława Bębnowskiego, Leona Bigosińskiego, Aleksandra Laszenki, Stanisława Noakowskiego, Henryka Sokołowskiego i Leona Płoszaya, wybitnych malarzy i grafików związanych z Włocławkiem i Kujawami. Zestawienie twórczości postaci należących do czołówki osób tworzących powszechnie znany obraz naszego dziedzictwa kulturowego z kujawskimi mistrzami, pozwala nie tylko na osadzenie ich spuścizny w szerszym kontekście sztuki polskiej, ale też oddanie należnego im miejsca w opowieści o niej.

Ekspozycja, poza prezentacją stylistyczną sztuki, umożliwia odkrywanie bogactwa tematów podejmowanych przez artystów. Wśród motywów ukazanych na obrazach, rysunkach, grafikach i w rzeźbach pokazane zostały pejzaże, sceny rodzajowe i batalistyczne, portrety, widoki architektoniczne, przedstawienia religijne, mitologiczne, animalistyczne i fantastyczne.

„Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku” jest rozszerzeniem i uzupełnieniem prezentacji rodzimej sztuki tego okresu dostępnej w polskich muzeach. To istotna część promocji naszego dziedzictwa narodowego i kształtowania odbioru obrazu polskiej kultury. Dzięki kompozycji złożonej z mniej znanych dzieł mistrzów i artystów związanych z Włocławkiem oraz regionem, ekspozycja pozwala na dołożenie własnej, kujawskiej cegiełki do monumentu kulturowej świadomości Polaków.

 

 

„Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku”

Szanowni Państwo, informujemy, że z powodu realizacji prac remontowych związanych z dostosowaniem budynku do przepisów przeciwpożarowych, ekspozycja stała „Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku” w gmachu Zbiorów Sztuki będzie zamknięta dla zwiedzających od dnia 16 lipca 2025 …

RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)

Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r., zm. 2008 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty …

XV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki

14 czerwca 2025 r w gmachu Zbiorów Sztuki odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej oraz uroczyste wręczenie nagród  XV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki. Wystawa potrwa do 3 sierpnia 2025 roku. Konkurs, organizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, to …

KALENDARIUM – WAKACJE W MUZEUM 2025

Zachęcamy do zapoznania się z wakacyjnym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. POBIERZ KALENDARIUM

XV Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki

Zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej i uroczyste wręczenie nagród  XV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki, które odbędzie się 14 czerwca 2025 roku o godzinie 12:00 w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12  …

KALENDARIUM – czerwiec 2025

Zachęcamy do zapoznania się z czerwcowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.    

DZIEJE SZTUKI W ZARYSIE „Sztuka romańska – symbolika i siła prostoty”

8 czerwca,  o godzinie 12.00, zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki na kolejny wykład z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”, poświęcony sztuce romańskiej. Podczas spotkania prześledzimy charakterystyczne cechy stylu romańskiego, który dominował w Europie między X a XIII wiekiem. Omówimy charakterystyczne …

DZIEJE SZTUKI W ZARYSIE „Sztuka romańska – symbolika i siła prostoty”

8 czerwca spotkaliśmy się w gmachu Zbiorów Sztuki na kolejnym wykładzie z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”, poświęcony sztuce romańskiej. Podczas spotkania prześledziliśmy charakterystyczne cechy stylu romańskiego, który dominował w Europie między X a XIII wiekiem. Omówiliśmy charakterystyczne dla tego …

Niedziela z kustoszem na wystawie „Widoki polskie węgierskim okiem. Tibor Csorba (1906-1985)”

25 maja w gmachu Zbiorów Sztuki odbyło się spotkanie poświęcone działalności społecznej Tibora Csorby oraz jego twórczości malarskiej i rysunkowej. Tibor Csorba jako doświadczony pedagog wiedział, jak ważny dla ludzi jest dostęp do kultury. Po wybuchu wojny zaangażował się w …

NOC MUZEÓW w MZKiD we Włocławku

7 maja, w godzinach od 19.00 do 23.00, zaprosiliśmy Was na nocne, pełne niespodzianek zwiedzanie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Mieliście okazję zobaczyć wystawy stałe oraz czasowe, w tym: „Haftowane, malowane. Piękno ludowego zdobnictwa w twórczości Krystyny Zagrabskiej” …

Dzieje sztuki w zarysie „Wiara i władza – sztuka bizantyjska”

27 kwietnia w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 odbył się kolejny, ósmy już wykład z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”. Spotkanie poświęcone było sztuce bizantyjskiej. Prelekcja połączona z prezentacją multimedialną pozwoliła przypatrzeć się rozwojowi sztuk plastycznych i architektury …

Skip to content