Okopy

KONKURS – PYTANIE NR 1


gdzie: Muzeum Historii Włocławka, kiedy: 16.10.2020

Uwaga, uwaga! Apel do wszystkich miłośników historii Włocławka!

Dział Edukacji i Promocji przygotował dla Was konkurs w oparciu o wystawę czasową „Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu1920 roku”, prezentowaną w Muzeum Historii Włocławka, powstałą w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy warszawskiej i obrony Włocławka przed bolszewikami w sierpniu 1920 r. W ciągu najbliższych pięciu tygodni na facebooku muzealnym pojawiać się będą pytania dotyczące tych ważnych dla miasta wydarzeń. Zasady konkursu są proste, liczy się wiedza i czas. Każda pierwsza prawidłowa odpowiedź wysłana na adres e-mailowy: b.wasik@muzeum.wloclawek.pl zostanie nagrodzona. Osoba, która odpowie prawidłowo na największą liczbę pytań otrzyma nagrodę główną – limitowaną grę planszową „Bitwa o Włocławek 1920”, przygotowaną wspólnie z Fundacją „Ładowarka”.

Pytanie 1.

Kto zwrócił się z odezwą do swoich żołnierzy tymi słowami: „Wojsko czerwonego sztandaru stoi gotowe do śmiertelnej walki z wojskami orła białego. Na zachodzie ważą się losy wszechświatowej rewolucji, po trupie Polski wiedzie droga do ogólnego wszechświatowego pożaru. Na Wilno – Mińsk – Warszawę – marsz!”

Komfront Michaił N. Tuchaczewski

Prawidłowa odpowiedź na pytanie konkursowe nr 1- Komfront Michaił Nikołajewicz Tuchaczewski – dowódca sowieckiego Frontu Zachodniego w odezwie z 2 lipca 1920 roku, fot. źródło Wikipedia. Gratulujemy Panu Michałowi wiedzy i refleksu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przesłanie prawidłowych odpowiedzi. Drugie pytanie znajdziecie tutaj. Kto pierwszy ten lepszy:)