Wystaw-Franciszka-Kwiatkowskiego-2015.09

FRANCISZEK KWIATKOWSKI (1912-1985). POETA KOLORU

gdzie: Zbiory Sztuki - kiedy 11.09 - 15.11.2015

Od 11 września 2015 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 prezentowana jest wystawa „Franciszek Kwiatkowski (1912-1985). Poeta koloru”.

Otwarta w roku obchodów 30. rocznicy śmierci Franciszka Kwiatkowskiego ekspozycja przypomina twórczość, jednego z najbardziej lubianych przez włocławian, artysty. Barwne obrazy zachwycające formą i nietuzinkowym podejściem do koloru przedstawiają motywy najbliższe malarzowi – rodzinne miasto, pejzaże, martwe natury i portrety.

Urodzony we Włocławku twórca i pedagog kształcił swój talent w Wilnie i Toruniu. Dramatyczne losy malarza z okresu II wojny światowej odcisnęły na nim silne piętno, co zaowocowało skrytością, ale też wymownymi dziełami o charakterze symbolicznym. Niezwykle aktywny twórca stronił jednak od wystaw indywidualnych. Franciszek Kwiatkowski był członkiem Grupy Kujawskiej oraz Bydgoskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracował jako pedagog w Kwidzynie, Gdańsku, Włocławku i Bydgoszczy. Niezwykle lubiany i szanowany przez kolegów i uczniów. Od lat 60. XX w. pozostał w rodzinnym mieście i stał się „portrecistą Włocławka”, a jego prace do dziś stanowią doskonałą dokumentację zanikających z czasem zakątków, podwórek i kamienic.

„Franciszek Kwiatkowski (1912-1985). Poeta koloru” to druga retrospektywna wystawa artysty w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Pierwsza miała miejsce w 1987 r., krótko po śmierci malarza. Ekspozycja w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej to prezentacja prac pochodzących głównie z kolekcji włocławskiego Muzeum, uzupełnionej o dzieła będące w posiadaniu innych instytucji oraz osób prywatnych. Wystawa daje możliwość poznania bogactwa motywów i języka plastycznego, które na swoich obrazach zawarł Franciszek Kwiatkowski. Prace jednego z najciekawszych malarzy Włocławka, zmarłego w 1985 r., oglądać można będzie do 15 listopada 2015 r. w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Wystawie towarzyszy informator.

Scenariusz i komisariat wystawy: Adam Zapora

Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Miejsce i termin ekspozycji: sala wystaw czasowych, Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12, Włocławek, 11.09.–15.11.2015 r.

OFERTA EDUKACYJNA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

TEMAT LEKCJI MUZEALNEJ:

Życie i twórczość Franciszka Kwiatkowskiego

Koszt: 20 zł od grupy + bilet wstępu 3 zł od osoby

Zgłoszenia przyjmują i bliższych informacji udzielają: Adam Zapora, Dział Sztuki, tel. 54 232 50 61, Dział Edukacji i Promocji, tel. 232 30 01

TEMAT WARSZTATÓW PLASTYCZNYCH:

Włocławek w pastelach

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza przedszkolaki oraz uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich na aktywne zwiedzanie wystawy „Franciszek Kwiatkowski (1912–1985). Poeta koloru”, której towarzyszyć będą warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Wspólne tworzenie makiety zakątków uliczek starego miasta, które artysta tak wiernie przedstawia w swoich pracach, da nam wiele radości i zabawy. Dzieci dowiedzą się między innymi, co to jest martwa natura, portret czy pejzaż.

Zajęcia przeznaczone są dla dwóch grup wiekowych:

• przedszkola i szkoły podstawowe

Tworzenie małych, kolorowych miejskich kamieniczek z papieru, dekorowanie ich w dowolny sposób za pomocą farb, kredek, papierów, wycinanek itp. Wszystkie kamieniczki ustawimy wspólnie na stworzonej przez plastyka makiecie włocławskiej uliczki.

Czas trwania: od 60 do 90 min.

• gimnazja i szkoły średnie

Grupy starsze stworzą i zaprojektują makietę przestrzenną wybranej przez siebie uliczki włocławskiego starego miasta. Utworzą elementy zielone, a przede wszystkim zabudowania, dekorując je przy tym tak, by nawiązywały pastelowymi barwami do twórczości artysty. Posłużą nam do tego kolorowe papiery, wycinanki, kredki, pastele, farby i papierowe pudełka.

Czas trwania: od 60 do 90 min.

Miejsce zajęć: Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12 we Włocławku

Koszt zajęć: 3 zł opłata za warsztaty od osoby + 3 zł bilet wstępu od każdego uczestnika* *opłata za warsztaty nie zwalnia z opłaty za bilet wstępu, z opłaty za bilet wstępu zwolnione są dzieci do 7 lat.

Uczniów i nauczycieli zainteresowanych ofertą prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w zajęciach. Zajęcia odbywają się w terminie od 13 października do 12 listopada 2015 r., od wtorku do czwartku, w godzinach od 9:00 do 15:00. Grupa uczestników nie może przekraczać 25 osób.

Zgłoszenia przyjmuje i bliższych informacji udziela: Kalina Ciesielska, Dział Edukacji i Promocji, tel. 54 232 30 01, e- mail: promocjaMZKiD@op.pl.

Galeria Rozwiń Zwiń