SKRZYNIA MALOWANA

Brak danych,
ok.1900 roku
Polska, Kujawy, wielkopolskie, Przedecz, Przedecz,
wys.68cm (w tym podstawa 16cm), dł.114cm, szer.63,5cm.
drewno, farby,
technika stolarska, malowanie,
rzemiosło, meble, wnętrze, wyroby stolarskie,

Ścianki leciutko zwężone ku dołowi, łączone na cynki oddzielone od podstawy gzymsem. Podstawa pełna, zielona, boki wraz z podstawą bordowe. Wieko zszorowane do czystego drewna. Podział ściany frontowej trójarkadowy uzyskany przez nałożenie na lico odpowiednich olistwień. Wgłębione pola zdobnicze oddzielone płaskimi kolumienkami, zakończone łukiem od góry. Tło pól pomarańczowoczerwone, we wszystkich jednakowy układ zdobniczy. Bukiet na planie koła zbudowany z wielu elementów kwiatowych, głównie karmonowych i granatowych z bielą, umieszczony na wiązce zielonych liści z jedną parą wydłużonych. W dolnych narożach 3 duże koliste elementy na żółtych i zielonych liściach. W polach skrajnych przewaga bieli w porównaniu z środkowym, w skrajnych jednakowe kolory elementów, w środkowym niewielkie zmiany kolorów. Na kolumienkach malowane żółte i zielone wijące liście, wzdłuż pionowych krawędzi biały pasek z kolorowymi kropkami. Tło górnej listwy lica zielone, ornament pasowy wzdłuż łuków z drobnych kółek, kwiatów z żółtymi liśćmi, granatowo-czerwony. Nad kolumienkami kolisty czerwony kwiat w ujęciu 2 żółtych liści. Po bokach skrzyni żelazne uchwyty z owalnego pręta. Wewnątrz po lewej u góry wąski schowek zamykany deseczką. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.