SKRZYNIA MALOWANA

Wykonawca nieznany,
ok.1870 roku
Polska, Kujawy, kujawsko-pomorskie, Topólka, Tarzewo,
wys.53,5cm bez podstawy, szer.63cm, dł.114cm.
drewno, farby,
technika stolarska, malowanie,
rzemiosło, wyroby stolarskie, meble, wnętrze,

Ściany łączone na cynki, brak podstawy i dolnego gzymsu. Wzdłuż szerokości dna brzegów, przybite dwie podłużne listwy, unoszące skrzynię ponad podłogę. Pierwotnie na lico nałożone pełne olistwienia. Z tego równo odcięte wszystkie kolumienki oraz środkowy fragment górnej listwy wraz ze ścianką. Obniżony tu brzeg, wyrównano przybijając poziomo najlepiej zachowaną kolumienkę (cynobrowa, pionowe krawędzie granatowe). Z tyłu, od wewnątrz, jeszcze dodatkowa łatka w tym miejscu. Tło pól zdobniczych cynobrowe, we wszystkich jednakowy układ zdobniczy: duży kwiat na planie koła, zbudowany z wielu czerwonych lub brązowych z bielą elementów, powyżej jeszcze czerwone i granatowe, umieszczony na łodydze z dwoma parami dużych, zielonych liści, pozostałe żółte. W dolnych narożach po trzy koliste, granatowe elementy na zielonych liściach. W polu środkowym niewielkie zmiany tych barw. Tło zachowanych fragmentów górnej listwy cynobrowe, ornament pasowy kwiatowo-liściasty wzdłuż łuków. Nad miejscami po kolumienkach kolisty kwiat na wiązce liści. Wieko oderwane, wzmocnione od wewnątrz poprzeczną listwą. Z wieka farba starta, prawie całkowicie do czystego drewna. W tyle widoczne ślady wzoru: żółte listki, czerwone kwiatki. Wzdłuż boków wieka masywne listwy, także wtórne. Boki skrzyni gładkie, cynobrowe, na nich żelazne uchwyty z owalnego pręta. Wewnątrz wcięcia po półskrzynku, brak zamka. Z tyłu skrzyni przybito drugą kolumienkę pionowo jako nóżkę. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.