SKRZYNIA MALOWANA

Wykonawca nieznany,
Polska, Kujawy, kujawsko-pomorskie, Unisławice, Kowal,
wys.52cm bez podstawy, dł.114cm, szer.64cm.
drewno, farby,
technika stolarska, malowanie,
rzemiosło, meble, wnętrze, wyroby stolarskie,

Ściany łączone na cynki, dołem otoczone gzymsem, podstawy brak. Podział ściany frontowej uzyskany przez nałożenie odpowiednich olistwień. Trzy wgłębione pola zdobnicze oddzielone płaskimi kolumienkami, lewej strajnej brak. Olistwienie wraz z miejscem po brakującej kolumience oraz boki i wieko skrzyni pomalowane wtórnie na gładki, bordowy kolor. Na bokach, a zwłaszcza wieku farba miejscami starta odsłania czyste drewno. Tło pól zdobniczych lica cynobrowe, we wszystkich jednakowy układ zdobniczy: duży kwiat na planie koła zbudowany z wielu elementów czerwonych i granatowych z bielą na wiązce liści żółtych z jedną parą dużych skrajnych zielonych. W polu środkowym zmiany kolorów poszczególnych elementów. W dolnych narożach po 3 koliste elementy z liśćmi zielonymi. Tło górnej listwy cynobrowe, wzdłuż łuków ornament pasowy z kulistych kwiatków i wiązek żółtych liści. Na bokach skrzyni żelazne uchwyty z owalnego pręta. Wewnątrz po lewej u góry wąski schowek - półskrzynek. Wykładka żelazna zamka skrzyni, na licu o kształcie rombu. Dodatkowe zamknięcie na żelazny skobel. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.