SIEWNIK RZĘDOWY.

Wykonawca nieznany,
przed 1939 r.
Włocławek (?), Włocławek (?), kujawsko-pomorskie, Kujawy,
wys.siewnika 47cm, dł.czepig 111cm, średnica koła jezdnego 40cm, kółka tylnego 15cm.
żeliwo, blacha,
wyrób fabryczny,
,

Siewnik jednorzędowy, typu taczkowego. Służył do siewu nasion warzyw, uprawianych w ogrodzie i na polu. Siew w rzędy; ciągły lub przerywany. Posiada blaszany zbiornik na nasiona, o pojemności trzech litrów, umieszczony na ramie, która w przedniej części zakończona jest widełkami i opiera się o koło jezdne, w tylnej zaś ma uchwyty, do których umocowane są drewniane cepigi (czepigi), za które trzymając, popycha się siewnik naprzód. Na prawej czepidze, znajduje się skala z podziałką do regulowania ilości wysiewanych nasion. W pojemniku na nasiona znajduje się wygarniacz, obrót którego powoduje zagarnianie nasion do otworu, znajdującego się w dolnej jego części. Siewnik dodatkowo wyposażony jest w redlicę, która żłobi bruzdę, w którą spadają wysiewane nasiona, zagarniacze, które przykrywają je ziemią i kółko tylne (walec), który je ugniata. Narzędzie posiada obok regulacji ilości wysiewu, a także regulację głębokości przykrycia (pręt regulacyjny). Do zachowania jednakowej odległości między obsiewanymi rzędami służy znacznik.