Rzeźba “Portret mężczyzny – Leona Wodzińskiego”

Bębnowski Wacław (1865-1945),
1912 r.
Służewo,
wys. 45,2 cm, podstawa szer. - 19,5 cm, 21,cm; gł.26 cm
gips,
formowanie ręczne, patynowanie,
,
z przodu, przy krawędzi, po lewej str.(nad dłonią) wyryty monogram "W B", pod nim data 1912.
MK-5566 S

Rzeźba portretowa, wolnostojąca w ujęciu popiersia. Przedstawia Leona Wodzińskiego herbu Jastrzębiec (1858-1912), syna Leona Wodzińskiego (1805-1885) i Teresy z Wodzińskich z Wodzina h. Jastrzębiec (1831-1867) - siostry Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej.Popiersie na podstawie w formie czworoboku szerszego z przodu. Przedstawia dojrzałego mężczyznęw ujęciu en face. Głowa opracowana ze szczególami - twarz szczupła,z otwartymi oczami, zaznaczonymi tęczówkami,wydatnymi brwiami, małym, prostym nosem, wąsami okalającymi górną wargę, podwójnym podbródkiem. Włosy krótkie, pofalowane z zakolami na czole, uszy przylegające. Mężczyzna ubrany jest w marynarkę z szerokimi połami, spod której widoczna jest kamizelka zapinana na guzik, pod nią koszula ze stójką i szerki krawat (halstuch?).Lewa ręka portretowanego z mankietem i z fragmentem dłoni ułożona jest równolegle do dolnej krawędzi popiersia. Ponad nią wyryta jest ukośnie sygnatura "WB" i pod nią data 1912.. Tył popiersia opracowany gładko,przy szyi zaznaczony kołnierz.Rzeźba pokryta jest czarną patyną.