Rycina “Wilk i lis”

Tardieu Pierre Francois (1711-1771), Oudry Jean-Baptiste (1686-1755) (według),
1755 r.
Francja,
wys. 190 mm, szer. 140 mm (karta 378 x 287 mm)
papier,
miedzioryt,
lis, wilk, kura, owca, bajka, zwierzęta,
marg. d. l. J.B.Oudry inv.; marg. d. p. P.F. Tardieu sculp.
MK-4785 S

Rycina wykonana według rysunku Jean-Baptiste Oudry do wydanego w 1755 r. czterotomowego zbioru Fables choisies, mises en vers par J. de la Fontaine. Bajki La Fontaine’a opublikowane w Paryżu przez Deasainta, Saillanta i Duranda ilustrowane były 275 sztychami autorstwa m.in. Tardieu, Cochin'a, Prevost'a, Chedel'a I Lempereur'a według projektów Oudry z lat 1729–1735. Każda z historyjek posiadała własną stronę tytułową oraz jedną lub więcej ilustracji. Znajdująca się w zbiorach MZKiD rycina jest jedną z dwóch ilustrujących bajkę Wilk i lis. Bajka La Fontaine’a opowiada o lisie, który ubolewając nad swym ciężkim losem poprosił wilka o nauki, jak upolować owcę. Wilk zgodził się i polecił mu wdziać skórę swego martwego brata. Wyszkolony już lis zakradł się do wsi, siejąc panikę wśród mieszkańców i zwierząt. Gdy rozprawiał się z jedyną pozostałą na pastwisku owcą zauważył koguta. Odezwała się wówczas jego lisia natura i zrzuciwszy wilczą skórę rzucił się na niego. La Fontaine podkreślił morał tej powiastki: nikt nie odmieni swej prawdziwej natury, gdyż nawet skrywana ujawni się przy pierwszej okazji. Sztych przedstawia moment, gdy lis odrzuciwszy właśnie wilczą maskę rozprawia się z kogutem.