RADŁO małe.

Wykonawca nieznany,
przed 1945 r.
Polska, Kujawy, kujawsko-pomorskie, Włocławek,
wys.od podstawy do rękojeści 60cm, rozpiętość rączek 39cm.
żelazo, blacha, drut metalowy, drewno malowane,
wyrób domowy,
rolnictwo, narzędzie rolnicze, narzędzia rolnicze, radło,

Radło, zwane też redłem, od 2 poł XIX w służyło na Kujawach do redlenia ziemniaków. Składa się z radlicy zespolonej z jednym szerokim skrzydełkiem z blachy, przypominającym nieco wywinięty kołnierz o trapezowatym kształcie. Bezpośrednio do radlicy, od spodu, przymocowane są rękojeści wykonane także z blachy (z lekko profilowanego wąskiego paska), złączone drewnianą poprzeczką — rozporą i splecionym drutem. W tym amatorsko wykonanym, lekkim, małym i delikatnym narzędziu, wzorowanym na radle, nie ma grządzieli, zamiast niej jest sznurek, który ciągnęło nie zwierzę, a drugi człowiek. Z racji materiałów i konstrukcji mogło służyć wyłącznie do lekkich prac ogrodowych. Zostało znalezione we Włocławku i wykonane prawdopodobnie przed II wojną światową.