OBRAZ “MB CZĘSTOCHOWSKA”

ok. 1900 r.
Wólka-Rumunki, Skępe, kujawsko-pomorskie, ziemia dobrzyńska,
wys. cał. 62 cm, szer. 46cm, w świetle ramy: 48 x 34 cm
papier, szkło, drewno malowane, nici, cekiny, pozłotka,
haft na kanwie, malowanie,
dewocjonalia, wnętrze,

Oleodruk M.B.Częstochowska, przedstawia Matkę Boską trzymającą na lewym ręku Dzieciątko. Płaszcz Matki Boskiej koloru turkusowego, od wewnątrz czerwonawy, w tym samym kolorze luźna suknia Dzieciątka. Na szatach obu postacipoza tym widnieją gdzieniegdzie drobne, ciemne cekiny. Spodnia koszula Madonny zielona. Twarze oraz ręce obu postaci ciemnobrązowe. Brzegi szat oraz korony i aureole wyszyte złotą nicią. Matka Boska ma na prawym policzku dwie szramy, Dzieciątko trzyma w lewej ręce książkę. Tło oleodruku jasnobrązowe, w pobliżu aureol występują na nim drobne, brązowe gwiazdki. Oleodruk przyklejony jest do cienkiego, dziurkowanego papieru, na którym u samego dołu wyszyty jest napis "Módl się za nami", natomiast u góry wykonany jest haftem drobny ornament. Wyszycie wykonane zostało nićmi złotymi i czerwonymi. Oleodruk jest zaszklony, posiada podwójną ramę, jedną znajdującą się pod szybą, drugą poza nią, ramy pozłacane specjalną farbą.