MASZYNA do torfu

nieznany,
2 poł.XIX w-XX w.
Polska, Kujawy, kujawsko-pomorskie, Kowal,
dł. całk. 180 cm, szer. 82 cm, wys. całk. 83 cm, wys. podstawy 46 cm, dł. łącznika z kieratem 80 cm, otwór 25x25 cm, koł
metal (blacha),
wyrób fabryczny,
torfiarstwo,

Prasa do torfu na kierat. Korpus w kształcie walca z dwoma otworami: wlotowym od góry i wylotowym z końca. Korpus wykonany z blachy, wzmocniony pośrodku stalową obręczą. Otwór wlotowy wykonany jest z blachy, rozszerza ku górze. Wewnątrz korpusu, wzdłuż jego długości na żeliwnej rurze osadzone są łopatki ślimaka. Rura wychodzi z jednej strony poza korpus, gdzie łączy się z mechanizmem kieratu. Na przeciwnym końcu jest zwężający się stożkowy otwór wylotowy, obity na końcu paskiem blachy. Torf wkładano przez otwór wlotowy, wewnątrz był przepuszczany przez ślimaka i przemieszczany ku wylotowi. Następnie był dzielony na równe odcinki za pomocą tasaków do torfu, składany w pryzmy i suszony.