Grafika “Symboliczny portret hrabiego Georgiusa von Browna”

Mansfeld Johann Ernst (1739-1796), Statin Aleksander (XVIII w.) (według),
1778 r.
Niemcy,
wys. 218 mm, szer. 139 mm (karta: 244 x 175 mm)
papier,
miedzioryt,
portret, personifikacje, kobieta, akt, lew, mężczyzna, pomnik, dziecko,
marg. d. l. Alexand. Statin ad riv. del 1778; marg. d. p. J. ern. Mansfeld inv et sc Viennae
MK-318 S

Symboliczny portret honoryfikacyjny hrabiego Georgiusa Browna wykonany został na podstawie rysunku Aleksandra Stattina w 1778 r. Podkreśleniem charakteru sztychu jest zawarty na nim napis, inskrypcja na cokole medalionu będąca cytatem z Metamorfoz Owidiusza (Lib I,322): Nikt nie był równie cnotliwym i sprawiedliwym człowiekiem jak on. Rycina przedstawia ustawiony na kamiennym postumencie portret Georgiusa hrabiego Browna, gubernatora Livonii. Przed nim, wsparta ramieniem o krawędź, stoi alegoria wspaniałomyślności ukazana jako piękna kobieta z rogiem obfitości i lwem. Po prawej stronie, porzucone strzały i łuk. Nad owalem portretu unosi się putto dekorujące obramienie wizerunku girlandą z liści dębu. Scena osadzona w malowniczej scenerii parkowej. Georgius hrabia von Brown (1698–1792), żołnierz pochodzący z Irlandii, późniejszy marszałek polowy armii rosyjskiej. Wraz z Maximilianem Ulyssesem von Browne dowodził wojskami przeciw Szwedom w Wojnie Siedmioletniej. Awansowany przez cara Piotra III prowadził wojska w wojnie z Danią. Zdegradowany i wyrzucony z kraju przez cara został jednak przywrócony do łask i mianowany gubernatorem Livonii. Pozostał czynny jako doradca na dworze Katarzyny II. Opisywany jako prawy i sprawiedliwy polityk oraz przywódca.