Grafika “Święty Hieronim”

Ucelli Antonio (1 poł. XVII w.), Goltzius Hendrick (1558-1617) (według), Palma, Jacopo starszy (1480-1528) (według),
pocz. XVII w.
Niemcy,
wys. 395 mm, szer. 275 mm (karta: 430 x 307 mm)
papier żeberkowy,
akwaforta,
święty, mężczyzna, starzec, akt, krzyż, lew,
U dołu po prawej "Antonio Uceli alarcha deno.."
MK-4603 S

Sztych wykonany na podstawie ryciny Hendricka Goltziusa z 1596 r., dla której wzorem był obraz Jacopo Palma il Giovane z ok. 1590-1595. Święty Hieronim został przedstawiony jako pokutnik z czaszką, krzyżem, księgami oraz lwem. Strój oraz czaszka odnoszą się do życia pokutniczego jakie prowadził święty, podobnie jak krzyż, symbolizujący modlitwę, umartwienie i rozmyślania o Męce Pańskiej. Księgi nawiązują do pism, jakie pozostawił po sobie. Św. Hieronim przetłumaczył Pismo Święte i dzieła Ojców Kościoła na język łaciński. Lew natomiast, symbol odwagi i męstwa, nawiązuje też do legendy o zwierzęciu, któremu święty opatrzył pokaleczoną cierniami łapę. Kiedy lew wyzdrowiał, oswoił się i pozostał przy św. Hieronimie i jego towarzyszach.