Grafika “Scena batalistyczna”

nieznany,
XVII w.
Niemcy,
wys. 89 mm, szer. 268 mm (karta: 121 x 300 mm)
papier,
miedzioryt,
wojsko, panorama, koń,
MK-5295 S

Niezidentyfikowana scena batalistyczna. Cechy stylistyczne pozwalają datować sztych na XVII w. Na pierwszym planie, po lewej stronie grupa żołnierzy ubranych w zbroje, z hełmami z grzebieniem, z lancami, wśród nich jeden na koniu, odwrócony tyłem, z prawą ręką wyciągniętą, wskazującą na wojska przeciwnika. Przed nim, bliżej środka, dobosz z dużym bębnem przy prawym boku. Na drugim planie, po lewej stronie konnica w natarciu z lancami oraz dwoma trębaczami. Po prawej widoczny duży oddział konny, również w ataku, z lancami postawionymi na sztorc, z dwoma trębaczami bliżej krawędzi kompozycji. Na trzecim planie, dwa wzgórza, z których nacierają na siebie oddziały piechoty. Scena walki przesłonięta przez kłęby dymu. Na wzgórzach, analogicznie po lewej i prawej stronie, dowodzący na koniach, z wyciągniętymi buławami oraz po czterech doboszy. W tle, na wzniesieniu po lewej stronie, architektura miasta otoczonego murami obronnymi. W prawym górnym narożu widoczne trzy wieże oraz grupa żołnierzy.