Grafika “Patientia”

Saenredam Jan (1565-1607), Goltzius Hendrick (1558-1617) (według), Janssonius Johannes (1588-1664),
1615 r.
Niderlandy,
wys. 320 mm, szer. 238 mm (karta: 380 x 300 mm)
papier,
miedzioryt,
kobieta, alegoria, architektura,
na komp. l. d. monogram wiązany HG
MK-5277 S

Druga z cyklu trzech grafik wydanych przez Johannesa Janssoniusa. Płyty wykonał według prac Hendricka Goltziusa Jan Saenredam, lecz publikacja nastąpiła dopiero po jego śmierci. Istnieje też edycja zmniejszonych rycin wykonanych na podstawie Saenredama przez Visschera. Na niezachowanym przy tej odbitce dolnym marginesie widniał wers: Excitat, et dignâ constans Patientia laude. Nietypowe ujęcie alegorii Cierpliwości, w którym Goltzius skoncentrował się głównie na posłusznym oczekiwaniu opisywanym przez św. Pawła w Liście do Galatów (Ga 5,5). Wzrok skierowany ku niebu wskazuje na upodobnienie się Cierpliwości do Boga (Ps 103,8), łaskawego i nieskorego do gniewu. Wieniec laurowy na głowie kobiety podkreśla wartość cnoty.