Grafika “Mąż Boleści”

Leyden Lucas van (1494-1533),
1517 r.
Lejda, Holandia,
wys. 110 mm, szer. 73 mm (karta: 139 x 103 mm)
papier,
miedzioryt,
Jezus, Chrystus, pasja,
Sygn.: na tabliczce śr. p. L
MK-5266 S

Znajdująca się w zbiorach MZKiD rycina pozbawiona jest części kompozycji, przyciętej o od dołu. Na brakującym fragmencie znajdowała się banderola z datą 1517 umieszczona na boku tumby. Sztych Lucasa van Leyden przedstawia Chrystusa w typie Vir Dolorum. Stojący w grobie ze związanymi rękoma, w koronie cierniowej i śladami ran na boku i dłoniach Jezus otoczony jest Arma Christi. Wśród umieszczonych na kompozycji narzędzi Męki Pańskiej są: kolumna przy której biczowano Chrystusa oraz bicz, którym zadano Mu cierpienie; bambusowa żerdź z gąbką na której podano Mu ocet; kości, którymi żołnierze losowali który z nich weźmie szatę Ukrzyżowanego; krzyż i gwóźdź którym został do niego przybity; obcęgi użyte przy zdjęciu ciała Odkupiciela; srebrne monety otrzymane przez Judasza za wydanie Nauczyciela; włócznia, którą przebito bok Jezusa; latarnia żołnierzy oświetlająca im drogę do Ogrójca; wiązka trzciny którą bito Chrystusa po głowie i wręczono jako symbol władzy, kiedy był wyszydzany przed Piłatem; grób, w który złożono ciało po zdjęciu z krzyża. Motyw ikonograficzny o korzeniach średniowiecznych, uwieczniony też przez Lucasa van Leyden, otrzymał najbogatszą redakcję i najdłużej przetrwał w środowisku niemieckim.