Grafika “Matka Boska Karmiąca”

Carraci Annibale (1560-1609),
Włochy, Bolonia,
wys. 158 mm, szer. 133 mm (karta: 202 x 175 mm)
papier,
miedzioryt, akwaforta,
Biblia, Nowy Testament, Madonna, matka, Jezus, dziecko, akt,
na komp. p. d. Ani. Ca. / in.
MK-4925 S

Rycina wykonana według rysunku Annibale Carraciego z 1585 r. znajdującego się w zbiorach Nationalmuseum w Sztokholmie. Sztych przypisywany Guido Reniemu nie wykazuje jednak cech stylistycznych charakterystycznych dla tego twórcy i jest wielce prawdopodobne, iż jego autorem jest sam Annibale Carraci. Wyobrażenie Matki Boskiej Karmiącej jest renesansową percepcją bizantyjskiego motywu Madonna Galaktotrophousa wywodzącego się z apokryficznej Ewangelii Józefa zwanego Kajfaszem znanej też jako Ewangelia Dzieciństwa Jezusa Chrystusa (Rozdz. 1,11). Kiedy Józef wraz z małżonką podążali na spis ludności, brzemienna Maria wyznała, iż nadszedł czas rozwiązania. Zatrzymali się więc w jaskini. Józef odszukawszy akuszerkę wrócił i wówczas, w pełnym blasku nieziemskiego światła narodził się Jezus. Owinięto go w pieluszki i przystawiono do piersi matki jego, Marii. Podkreślający silnie ludzką naturę Chrystusa temat zniknął z oficjalnych przedstawień w XVII w. odsunięty przez Sobór Trydencki, który w swych postanowieniach potępiał nagość w świątyni.