Grafika “Karta tytułowa Tractat Nomico-Politic de Contributionibus”

nieznany,
1677 r.
Niemcy,
wys. 307 mm, szer. 179 mm (karta: 320 x 199 mm)
papier żeberkowy,
miedzioryt,
alegoria, personifikacje, wojsko, zbroja, mężczyzna, kobieta, lew, baranek,
MK-4792 S

Karta tytułowa dzieła Casparisa Klockii Tractatus Nomico Politicus de Contributionibus in Romano-Germanico Imperio et aliis regnis ut plurium usitatis. In quo imperatoris Rom. Regum, electorum. Episcoporum, archiductum, principum, comitum, baronum, Civitatum aliorumque Statuum Imperii, nec non Nobilium respective Majestatis, Superioritatis, Regalium, alique Jura, inspersis multifariis Theologico-Juridico-Historico-Politictiam proprie spectantibus & in singulari FASCICULO digestis Consultationibus sive Resposis prudentum, hactenus necdum divulgatis, accurate & nervose enucleantur, wydanego przez Caspara Wachtlera we Frankfurcie w 1677 r. Edycja, z której pochodzi rycina jest wznowieniem pracy opublikowanej w 1655 r. przez Caspara Wachtlera i Sebastiana Rohnera. Przedstawienie zakomponowane w trzech strefach poziomych, z których górna i dolna obramione dekoracyjnym ornamentem kartuszowym. Górna scena przedstawia wnętrze z centralnie ustawionym tronem, na którym zasiada Sprawiedliwość, trzymająca podniesiony miecz i wagę. Po lewej stronie, przy jej boku, stoi Roztropność, ze zwierciadłem i wężem oplatającym ramię, po prawej Merkury z kaduceuszem symbolizujący świetną sławę. Przed obliczem Sprawiedliwości widać mężczyznę i klęczącą przed nim kobietę trzymającą w wyciągniętej ręce sakwę z pieniędzmi. Jest to alegoryczne wyobrażenie Europy oddającej trybut władcy Szwecji. W środkowej części, po obu stronach owalu z inskrypcją, stoją: kobieca postać Nabożnej Szczodrobliwości z palmą, rogiem obfitości i barankiem oraz Męstwo ukazane jako Mars. W dolnym kartuszu przedstawienie sceny bitwy i oblężenia miasta.