MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Zapraszamy na otwarcie wystawy JAN SOWIŃSKI (1911–1990). Mistrz włocławskiego designu


Gdzie:
Zbiory Sztuki
Kiedy:
2022-03-25

W dniu 25 marca 2022 r., o godz. 13.00, w gmachu Zbiorów Sztuki MZKiD przy ul. Zamczej zostanie otwarta wystawa „Jan Sowiński (1911–1990). Mistrz włocławskiego designu”. Ekspozycja przedstawiająca jednego z najważniejszych projektantów form i dekoracji Włocławskich Zakładów Fajansu przygotowana została by uczcić przypadającą w 2022 r. 70. rocznicę powstania Ośrodka Wzorcującego WZF. Jest to pierwsza indywidualna prezentacja dzieł Jana Sowińskiego tak szeroko prezentująca nie tylko twórczość, ale też samą postać artysty.

Jan Sowiński (1911–1990), artysta ceramik i grafik, urodził się w Kielcach. W latach 1928–1932 uczył się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Po studiach i odbyciu służby wojskowej wrócił do rodzinnego miasta i otworzył Atelier „Kropka”, w którym zajmował się reklamą, projektowaniem szat graficznych książek oraz malarstwem. We wrześniu 1939 r. brał udział w obronie Warszawy, był więziony w obozach jenieckich, a po zwolnieniu wznowił działalność Atelier, współpracując jednocześnie z ruchem oporu. W 1942 r. został aresztowany przez Niemców i trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, a następnie Gross-Rosen (Rogoźnica k. Strzegomia) i Leitmeritz (Litomierzyce w Czechach). Po wojnie wrócił do Kielc, gdzie ponownie otworzył pracownię. W 1953 r. przeprowadził się do Włocławka i rozpoczął pracę jako projektant w Ośrodku Wzorcującym Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej, gdzie był zatrudniony do 1978 r. Tworzył zarówno formy ceramiczne, jak i wzory dekoracji. Jego twórczość była prezentowano na wystawach krajowych i zagranicznych. Po ciężkiej chorobie zmarł we Włocławku w 1990 r. 

Artysta uprawiał wiele dziedzin plastycznych. Początkowo tworzył głównie drzeworyty, które publikował w postaci winiet książkowych, a także na kartach czy drukach reklamowych. Od chwili rozpoczęcia pracy we Włocławku opracował ponad kilkaset form ceramiki okolicznościowej i użytkowej. Różnorodność form i dekoracji tworzonych przez Jana Sowińskiego pokazuje bogactwo włocławskiego designu wyrobów ceramicznych, zarówno tych wytwarzanych na szeroką skalę, jak też okazjonalnych form pamiątkowych i unikatowych.

Wystawa dzieł ze zbiorów Grażyny Guźleckiej i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku czynna będzie do 31.07.2022 r.

Afisz Sowinski

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska

Skip to content