MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Włocławek w cieniu swastyki


Gdzie:
Muzeum Historii Włocławka
Kiedy:
2023-11-19

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wraz ze Stowarzyszeniem Klawe Miasto zaprasza na multimedialny pokaz fotografii pt. “Włocławek w cieniu swastyki”, który odbędzie się w niedzielę, 19 listopada 2023 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19.

Wydarzenie poświęcone będzie historii Włocławka podczas II wojny światowej. Jego głównym elementem będą fotografie wykonane przede wszystkim przez niemieckich żołnierzy w okupowanym Włocławku w latach 1939-1944.

Prezentacji i omówienia wybranych fotografii ze swoich zbiorów dokona Łukasz Daniewski, przedstawiciel Stowarzyszenia Klawe Miasto, historyk i popularyzator historii naszego miasta. Są to niezwykle cenne i wartościowe historycznie materiały, pokazujące nasze miasto w tym tragicznym okresie dziejów. Zobaczymy tu m.in. zapis dramatycznych dni w dzielnicy Grzywno, przebieg rozbiórki Starej Wielkiej Synagogi przy ul. Żabiej, fotografie przedstawiające zburzoną pierzeję Starego Rynku, zniszczenia mostu stalowego i poszczególne etapy jego odbudowy oraz fotografie ludności polskiej, której przyszło zmagać się z niemieckim terrorem i trudami życia codziennego pod okupacją.

Dużą część zbioru stanowią widoki miasta oraz poszczególnych ulic i placów podczas okupacji. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia lotnicze z jesieni 1939 roku.

Fotografie będące w posiadaniu Łukasza Daniewskiego nie stanowią zwartego zbioru. Pochodzą bowiem z różnych albumów, które w różnych okolicznościach na przestrzeni lat trafiały na rynek kolekcjonerski. Poszczególne kolekcje były dzielone, a zdjęcia – pojedynczo lub w zestawach po kilka sztuk – trafiały do sprzedaży. Wszystkie stanowią jednak cenny materiał historyczny i są ważnym źródłem służącym poznaniu różnych aspektów trudnej przeszłości naszego miasta.

Wstęp 6 zł, płatność wyłącznie gotówką.

Serdecznie zapraszamy.

Skip to content