WERNISAŻ WYSTAWY „SMAKOWITE MLECZYWO, CZYLI TRADYCJA WARZENIA SERÓW W POLSKIEJ KUCHNI”

Muzeum Etnograficzne
2022-11-18

W dniu 18 listopada 2022 r., o godz. 17.00, w gmachu Muzeum Etnograficznego przy ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni”. Ekspozycja przybliży zagadnienie przetwórstwa domowego, jakim był kiedyś wyrób twarogów i serów. Pokazane zostaną niezbędne sprzęty do ich wytwarzania, tj. różne typy pras, naczynia kuchenne, formy do oszczypków. Będzie można zobaczyć dawne sposoby suszenia oraz produkty dziś już zapomniane np. ser nieboszczyk, churut, małdrzyk. Imprezie towarzyszyć będą od godz. 16.00 dwa stoiska. Zakupu wyrobów nabiałowych będzie można dokonać u p. Grażyny Gawineckiej, prowadzącej gospodarstwo ekologiczne. Natomiast z promocją własnych wyrobów zaprezentuje się miejscowa Kujawska Spółdzielnia Mleczarska.

Wystawa czynna będzie do 23 kwietnia 2023 r.

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska