Romantyczna muzyka polska z promocją w tle

Gmach Główny
2023-04-01

W sobotę, 1 kwietnia 2023 r. o godzinie 17.00 w gmach główny muzeum przy ul. Słowackiego 1a we Włocławku odbędzie się 22 spotkanie z cyklu „Muzyka w Muzeum”.

Główną częścią spotkania będzie recital fortepianowy dr hab. Agaty Górskiej – Kołodziejskiej – pianistki i wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi, która zaprezentuje polską muzykę wczesnoromantyczną w kompozycjach Fryderyka Chopina i Marii Szymanowskiej. Koncertowi będzie towarzyszyła promocja książki Krzysztofa Dorcza pt. „Strony rodzinne Matki Chopina”, która zawiera m.in. niepublikowane dotąd materiały do biografii Justyny z Krzyżanowskich Chopinowej.

W programie koncertu:

Maria Szymanowska

– Polonez f-moll

– Menuet E-dur

– Etiuda G-dur

– Etiuda C-dur

– Nokturn B-dur

Fryderyk Chopin

– 3 polonezy młodzieńcze

– Nokturn cis-moll op. pośm.

– 3 Eccosaises

– Mazurek h-moll op. 33 nr 4

– Walc As-dur op. 34 nr 1

– Walc a-moll op. pośm.

– Walc F-dur op. 34 nr 3

dr hab. Agata Górska – Kołodziejska – pianistka, kameralistka i pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Marii Koreckiej- Soszkowskiej. Od 2004 roku jest pracownikiem macierzystej uczelni. W maju 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie Instrumentalistyka w specjalności gra na fortepianie w Akademii Muzycznej w Krakowie a w czerwcu 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki w Akademii w Poznaniu.

Jest laureatką wielu nagród solowych na międzynarodowych konkursach pianistycznych. W 2019 roku jej płyta „Muzyka Kobiet. Pieśni” otrzymała tytuł „Płyty Roku” czasopisma muzycznego HIFI i Muzyka. Za aktywną działalność artystyczną i organizacyjną otrzymała dwukrotnie nagrody JM Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Prowadzi międzynarodową działalność artystyczną. Wykonywała solowe recitale pianistyczne w Brukseli, Bułgarii, na Litwie, w Ukrainie i wielokrotnie w Tunezji. Była jurorem międzynarodowego konkursu pianistycznego (Tunis 2013), prowadziła pianistyczne masterclass dla studentów w Tunezji (Hammamet 2013). Występowała domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, w sali koncertowej Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Krakowskiej, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, Operze Śląskiej, Operze Wrocławskiej i wielu innych. W ostatnich dwóch latach występowała z orkiestrą Polish Camerata pod batutą Marka Głowackiego wykonując koncerty fortepianowe W.A. Mozarta i  L. van Beethovena.

WSTĘP: 5 zł/os.

Projekt afisza (Magdalena Kolanowska)