MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Niedziela z kustoszem na wystawie czasowej pt. „Znaki pieniężne Odrodzonej Polski”


Gdzie:
Zbiory Sztuki
Kiedy:
2024-02-04

4 lutego 2024 r. o godzinie 12.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”, które tym razem odbędzie się na wystawie czasowej pt. “Znaki pieniężne Odrodzonej Polski” prezentowanej w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12. 

Znaki pieniężne są doskonałym świadectwem czasów, w których funkcjonowały. Na wystawie omówione zostaną bony zastępcze – walory emitowane w okresach kryzysu, ze szczególną uwagą zwróconą na włocławskie bony Komitetu Obywatelskiego z 1914 r. Przybliżone zostaną marki Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, waluta z którą Polska odzyskała niepodległość. Zaprezentowane zostaną dzieje waluty złotowej, wprowadzonej reformą Władysława Grabskiego z 1924 r. w całości dla okresu II Rzeczpospolitej, Polski Ludowej oraz III RP. Zbiór wzbogacają projekty banknotów, które nie znalazły się wśród walorów obiegowych oraz monety kolekcjonerskie. Dla pełnego zobrazowania obiegu pieniądza na ziemiach polskich włączono do wystawy numizmaty emitowane przez władze Generalnego Gubernatorstwa oraz banknoty getta łódzkiego. 

Zgromadzone na ekspozycji zabytki tworzą kolorową, artystycznie różnorodną paletę dzieł, oddających w swym wyobrażeniu współcześnie ważne treści polityczne i społeczne, niebanalne wzornictwo, wykorzystujące i łączące kolor, postacie, obiekty i detal w formę raz minimalistyczną a raz niezwykle bogatą. 

„Niedzielę z kustoszem” poprowadzą autorzy wystawy – Marian Cieślak oraz Andrzej Ziobrowski reprezentujący Koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego we Włocławku.

Wstęp: bilet normalny 7 zł, ulgowy 5 zł

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content