MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum odmieni nudy czas, w ferie zawędruj do nas!


Gdzie:
Gmach Główny
Kiedy:
2022-01-18 - 2022-01-27

W okresie ferii Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławka zaprasza grupy zorganizowane oraz dzieci wraz z rodzicami/opiekunami na zajęcia, które przeniosą uczestników w czasie i dzięki którym będą mogli wykazać się aktywnością, kreatywnością, wcielając się np. w rolę archeologa, poszukiwacza skarbów, kreatora ludowej mody czy portrecistę.

Oto proponowany program spotkań:

GRUPY ZORGANIZOWANE

18.01.2022, godz. 10.00

Moda na ludowo
Zajęcia składają się z prelekcji dotyczącej stroju odświętnego i codziennego, noszonego dawniej przez mieszkańców kujawskich wsi. Omawiane będą poszczególne elementy i charakterystyczne cechy dawnych ubiorów. W części warsztatowej dziewczynki udekorują fartuszki z bibuły za pomocą papierowych wzorów imitujących haft kujawski. Chłopcy wykonają rogatywki ozdobione barankiem z bibuły i kolorowymi pawimi piórami wyciętymi z kartek papieru.
Koszt zajęć: bilet wstępu 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny)+ 6 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach
Prowadzący: Beata Wąsik, tel. 54 232 30 01
Miejsce: Muzeum Etnograficzne, Włocławek, ul. Bulwary 6

19.01.2022, godz. 10.00

Gotyk Piasta – kolor miasta
Czy wiecie, w którym miejscu powstała pierwsza osada we Włocławku? Jaki cenny zabytek został odnaleziony na drodze do Brześcia Kujawskiego? Dlaczego katedra zmieniła swoje miejsce? Te i inne zagadnienia związane z początkami naszego miasta będziemy poruszać w trakcie spotkania. W części warsztatowej wykonamy witraż katedry.
Koszt zajęć: bilet wstępu 5 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 6 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach
Prowadzący: Urszula Adamczyk, tel. 54 232 30 01
Miejsce: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19

20.01.2022, godz. 10.00

Między nami jaskiniowcami
W trakcie warsztatów dzieci będą mogły wcielić się w małych jaskiniowców. Dowiedzą się, jak dawniej nasi przodkowie próbowali przetrwać w zmieniającym się klimacie zlodowaciałej Europy. Zapoznają się z aspektami życia duchowego, plemiennego. Będą mogły samodzielnie namalować własne zwierzęta opiekuńcze i przejść rytuał stania się myśliwym.
Koszt zajęć: bilet wstępu 5 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 10 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach
Prowadzący: Monika Włodarczak, tel. 54 232 30 01
Miejsce: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19

25.01.2022, godz. 10.00

Co wiecie o Portrecie?
Odpowiedzi na to pytanie poszukamy na ekspozycji „Galeria portretu polskiego…”. Dowiemy się, co to jest portret i autoportret, czym różni się od pejzażu. Przeanalizujemy wybrane obrazy, aby poznać, w jaki sposób i dlaczego malowano portrety. Nauczymy się podstaw rysowania portretu, właściwego podziału elementów twarzy, a w części warsztatowej wcielimy się w rolę malarza rysownika i stworzymy autoportret za pomocą włóczek, materiałów tekstylnych, papierów czy guzików.
Koszt zajęć: bilet wstępu 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny)+ + 8 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach
Prowadzący: Kalina Ciesielska, tel. 54 232 30 01
Miejsce: Gmach Główny MZKiD we Włocławku, ul. Słowackiego 1a

26.01.2022, godz. 10.00

Zabawa z archeologią
Będzie to niecodzienne spotkanie z archeologią. W trakcie wycieczki poprzez wieki, dzieci dowiedzą się różnych ciekawostek z dawnych czasów np. co było modne, jakie metale używano, czy praca archeologa polega tylko na „dłubaniu” w ziemi, a może i bez kontaktu z nią można za pomocą sprzętów sprawdzić co się w głębi kryje? Warsztaty wypełnione będą zagadkami i wspólną zabawą w archeologa poszukującego artefaktów.
Koszt zajęć: bilet wstępu 5 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 5 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach
Prowadzący: Urszula Adamczyk, Monika Włodarczak, tel. 54 232 30 01
Miejsce: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19

27.01.2022, godz. 10.00

Z kozą na zapusty
Czy uniwersalne jest nadal powiedzenie „Gdzie koza chodzi, tam żytko się rodzi…?”. Czym charakteryzują się żywe do dziś na Kujawach zwyczaje zapustne? Jakie postacie maszerują przez kujawskie wsie w ostatnie dni karnawału? Czy zwyczaj ewoluował przez lata? Na te i inne pytania uzyskają odpowiedź uczestnicy zajęć przybliżających tematykę zwyczajów zapustnych. W części warsztatowej spróbują wykonać wybrane przez siebie rekwizyty zapustne (maszkary zwierzęce). Zajęcia uzupełnione zostaną projekcją filmu/zdjęć z przemarszu grup zapustnych.
Koszt zajęć: bilet wstępu  3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 12 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach
Prowadzący: Beata Wąsik, tel. 54 232 30 01
Miejsce: Muzeum Etnograficzne, Włocławek, ul. Bulwary 6

WARSZTATY RODZINNE

20.01.2022, godz. 11.00

Podróże małe i duże
Wyjątkowe warsztaty rodzinne odbędą się na wystawie czasowej „Za siódmą górę. Motyw drogi i wędrowania w polskiej kulturze ludowej”. Zajęcia będą miały charakter zabawy sensorycznej. Wcielimy się w rolę podróżnika – wędrowca za pomocą przygotowanych rekwizytów. Wspólnie wybierzemy się na wycieczkę pozwalającą poznać różne motywy wędrowania w XIX i 1 poł. XX w.
Koszt zajęć: 10 zł – opłata od uczestnika za udział w warsztatach, liczba miejsc ograniczona
Prowadzący: Urszula Adamczyk, tel. 54 232 30 01
Miejsce: Muzeum Etnograficzne, Włocławek, ul. Bulwary 6

23.01.2022, godz. 11.00

Między nami jaskiniowcami
W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli wcielić się w jaskiniowców. Dowiedzą się, jak dawniej nasi przodkowie próbowali przetrwać w zmieniającym się klimacie zlodowaciałej Europy. Zapoznają się z aspektami życia duchowego, plemiennego. Samodzielnie namalują własne zwierzęta opiekuńcze i przejdą rytuał stania się myśliwym.
Koszt zajęć: 10 zł – opłata od uczestnika za udział w warsztatach, liczba miejsc ograniczona Prowadzący: Monika Włodarczak, tel. 54 232 30 01
Miejsce: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19

27.01.2022, godz. 11.00

Portrety modernistyczne
Zajęcia inspirowane twórczością Mieczysława Woźnickiego pedagoga, nauczyciela rysunku technicznego, wychowawcy i samotnika, którego dzieła charakteryzują się modernistyczną wizją świata zawartą przede wszystkim w portretach. Podczas warsztatów będziemy wykonywać portrety za pomocą linii, plam i kształtów, które swoją tematyką przybliżą nas do skrywanego talentu artysty. Oprócz wspaniałej zabawy nauczymy się precyzji, właściwego dobierania kolorów, a także tworzenia odpowiednich kształtów. Zajęcia odbędą się na wystawie czasowej pt. „Mieczysław Woźnicki (1901 – 1968). W 120-lecie urodzi”.
Koszt zajęć: 11 zł – opłata od uczestnika za udział w warsztatach, liczba miejsc ograniczona
Prowadzący: Kalina Ciesielska, tel. 54 232 30 01
Miejsce: Zbiory Sztuki Włocławku, ul. Zamcza 10/12

Na wszystkie spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, tel. 54 2323001 oraz aktualne przepisy dotyczące epidemii COVID-19.

Skip to content