FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „ZBIERAJ RUMIANEK, BO ŚWIĘTY JANEK”

Skansen w Kłóbce
2023-06-25

W roku jubileuszu 30-lecia otwarcia Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce zapraszamy na pierwszy w sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zbieraj rumianek, bo święty Janek”, który odbędzie się 25 czerwca (niedziela) w godz. od 15.00 do 18.00.

Podczas spotkania przypomnimy dawne zwyczaje praktykowane w  jedną z najkrótszych, a zarazem najradośniejszych nocy – w Noc Świętojańską. Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” zaprezentuje widowisko oparte na zwyczajach sobótkowych, którego głównymi elementami będą tradycyjne pieśni i tańce ludowe, a także autentyczne stroje. Artyści wystąpią przy akompaniamencie muzyki na żywo. Nie zabraknie elementu puszczania wianków na wodę oraz magicznego klimatu słowiańskiego święta miłości.

Na scenie przy karczmie wystąpią również Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” oraz „Spod Strzechy” z Brześcia Kujawskiego w repertuarze „Zabaw i tańców dziecięcych na Kujawach” oraz pieśni kujawskich.

Uczestnicy festynu wezmą ponadto udział m.in. w pokazach prac rzemieślniczych, domowych. Szczególne atrakcje czekają na dzieci — konkursy, zabawa drewnianymi zabawkami, chodzenie na szczudłach, pranie i wyżymanie przy użyciu zabytkowych sprzętów, warsztaty plecionkarskie, garncarskie oraz wyrobu rumianków z bibuły i wianków z polnych kwiatków.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą już od godziny 13.00 kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, garnkami z gliny, biżuterią, zabawkami z wełny i szmatek, ozdobami ze słomy i masy solnej, torbami, miodem oraz ze swojskim jadłem.

Wstęp na imprezę w cenie biletu:

Normalny – 15 zł

Ulgowy – 10 zł

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska, autor fotografii: Mariusz Maciejewski.