MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

50 NA 50, CZYLI 50 ZABYTKÓW NA 50 LAT MUZEUM HISTORII WŁOCŁAWKA – CZ. VI


Gdzie:
Muzeum Historii Włocławka
Kiedy:
2023-06-30

W piątek, dnia 30 czerwca o godzinie 17.00, w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbędzie się kolejne spotkanie z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Historii Włocławka.  Ich ideą jest prezentacja pięciu wybranych artefaktów ze zbiorów muzeum, które stanowią istotne świadectwo kultury materialnej dla dziejów regionu i kraju.

Kolejny wykład, który poprowadzi Monika Włodarczak, poświęcony zostanie pięciu zabytkom archeologicznym znajdującym się w zbiorach Działu Archeologicznego. W jego trakcie zaprezentujemy amulet/ ozdobę w kształcie litery T z Nakonowa, pochodzący z grobu z I poł. 3 tysiąclecia p.n.e., należącego do kultury amfor kulistych. Będzie to stanowiło pretekst do opowiedzenia o złożoności praktyk pogrzebowych w epoce neolitu. Następnie omówimy szpilę brązową ze wsi Falborz oraz paciorek bursztynowy z wioski Chełmica Duża, pochodzące z epoki brązu. Na ich podstawie zostanie przybliżony sposób ubierania się i manifestacji pozycji społecznej wśród ludzi w tym czasie. Ostatnimi zabytkami, które będą przedstawione są paciorki szklane z miejscowości Kołat – Rybniki oraz fragment naczynia terra sigillata. W oparciu o nie naświetlimy zagadnienie handlu, jaki odbywał się na obszarze Kujaw oraz ziemi dobrzyńskiej z Cesarstwem Rzymskim.

Wstęp: 5 zł

Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy do oglądania spotu promującego cykl spotkań „50 na 50, czyli 50 zabytków na 50 lat Muzeum Historii Włocławka”.

Skip to content