MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

50 NA 50, CZYLI 50 ZABYTKÓW NA 50 LAT MUZEUM HISTORII WŁOCŁAWKA – CZ. V


Gdzie:
Muzeum Historii Włocławka
Kiedy:
2023-05-26

W piątek, dnia 26 maja o godzinie 17.00, w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbędzie się kolejne spotkanie historyczne z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Historii Włocławka.  Ich ideą jest prezentacja pięciu wybranych artefaktów ze zbiorów muzeum, które stanowią istotne świadectwo kultury materialnej dla dziejów regionu i kraju.

Spotkanie poprowadzi Marian Cieślak, kustosz w dziale Numizmatyki, Medalierstwa i Metrologii Historycznej. Omówione zostaną skarby monet znajdujące się w zbiorach muzeum. Autor pokrótce przybliży wybrane znaleziska numizmatów we Włocławku i jego najbliższej okolicy, a następnie scharakteryzuje m.in.: XI-wieczny skarb znaleziony w Lubrańcu w 1964 r., monety z okresu brakteatowego odkryte w miejscowości Ujma Duża (1961 r.), skarb fałszywych szelągów krzyżackich i półgroszy Władysława Jagiełły odnaleziony w Przedczu (1968 r.).

Scharakteryzowane zostaną także krzyżackie brakteaty ze skarbu z Końca (1984 r.) oraz nowożytny skarb monet z Kruszyna pod Włocławkiem (1980 r.), zawierający szóstaki, orty i tymfy Jana II Kazimierza Wazy, Jana III Sobieskiego (szóstaki i ort) jak również szóstaki pruskie.

Wstęp: 5 zł

Serdecznie zapraszamy!

 

Zachęcamy do oglądania spotu promującego cykl spotkań „50 na 50, czyli 50 zabytków na 50 lat Muzeum Historii Włocławka”.

 

Skip to content