PEJZAŻ I PEJZAŻYŚCI POLSCY — WYKŁAD Z PREZENTACJĄ MULTIMEDIALNĄ W PRZESTRZENI WYSTAWY „PALETA KUJAW”

Zbiory Sztuki
2023-09-17

17 września w gmachu Zbiorów Sztuki odbył się wykład z prezentacją multimedialną pt. „Pejzaż i pejzażyści polscy”. Motywem przewodnim wykładu był pejzaż w malarstwie, grafice i rysunku. W ramach prezentacji, jerzy Jabczyński z Działu Sztuki MZKiD zaprezentował dzieła kilkunastu najwybitniejszych polskich artystów XIX i XX w., między innymi: Józefa Chełmońskiego, Władysława Podkowińskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Jana Stanisławskiego czy Rafała Malczewskiego. Pokaz obejął również prace lokalnych pejzażystów: Leona Płoszaya, Aleksandra Laszenki, Jerzego Teodorowicza, Franciszka Kwiatkowskiego i Krzysztofa Walczewskiego. Podczas wykładu zaprezentowane zostały różne odmiany pejzażu jak marina, sztafaż i weduta. Uczestnicy obejrzeli również przykłady pejzażu romantycznego, fantastycznego i przemysłowego.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Multimedia: