MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

KIERMASZ WIELKANOCNY


Gdzie:
Muzeum Etnograficzne
Kiedy:
2023-03-26

26 marca br. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku odbył się XVI kiermasz wielkanocny. Tradycyjnie, na dwa tygodnie przed świętami, muzealne przestrzenie wypełniły kolorowe kramy przygotowane przez twórców należących do Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział Włocławek i Łowicz oraz rękodzielników z regionu.

Na stoiskach przez nich przygotowanych pojawiły się atrybuty i ozdoby kojarzone ze świętami Wielkiejnocy, m.in. palemki wykonane z gałązek wierzby z baziami, borówkami i bukszpanem, przyozdobione kwiatkami z bibuły; pisanki malowane w fajansowe wzory, wyskrobywane; koszyczki z wikliny i słomy oraz serwetki niezbędne do przygotowania „święconki”; okolicznościowe kartki, baranki, zajączki, koguciki z masy solnej i drewna.

Kolekcjonerzy niepowtarzalnych, ręcznie wykonywanych przedmiotów mogli liczyć na kramy z wyrobami kowalskimi, plecionkarskimi, rzeźbami świątków, aniołów, haftowanymi obrusami, biżuterią, torbami, chustami, szmacianymi i szydełkowymi zabawkami.

O tradycyjne specjały zadbały Koła Gospodyń Wiejskich i właściciele gospodarstw rolniczych, ekologicznych. Smakiem i zapachem kusiły ciasta, wędliny, chleby, sery, przetwory, miody, kawy i herbaty.

Ponadto na najmłodszych czekały warsztaty plastyczne natomiast miłośnicy serów mogli zwiedzić wystawę czasową pt. „Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni”.

 

 

Multimedia:

Skip to content