FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „WYZWOLINY KOŚNIKA”

Skansen w Kłóbce
2023-08-06

W niedzielę, 6 sierpnia na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się drugi w tym sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Wyzwoliny kośnika”. Tematem przewodnim spotkania było przypomnienie przez Grupę Młodzieżową Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa zapomnianego dzisiaj zwyczaju frycowego. Nie zabrakło także muzyki i tańców ludowych w wykonaniu Kapeli „Spod Kowala” i Zespołu Folklorystycznego „Kujawioki” z Osięcin.

Uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć pokaz ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka” oraz wziąć udział w pracach polowych i gospodarskich m.in. koszenia, młócenia i czyszczenia zboża. Na jednym z podwórek odbywał się unikatowy pokaz sypania wzorów piaskiem, nawiązujący do tradycji zdobienia dawniej w ten sposób polep glinianych i podwórek przed niedzielą i świętami.

Szczególne atrakcje czekały na dzieci — zabawa drewnianymi zabawkami, chodzenie na szczudłach, pranie i wyżymanie przy użyciu zabytkowych sprzętów, warsztaty plecionkarskie, garncarskie oraz wyrobu pierścionków ze słomy i wianków z polnych kwiatków.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z wyrobami sztuki ludowej, rękodzieła i regionalnego jadła.

W oczekiwaniu na kolejny festyn folklorystyczny, na który zapraszamy już 10 września 2023 r., zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

Multimedia: