50 NA 50, CZYLI 50 ZABYTKÓW NA 50 LAT MUZEUM HISTORII WŁOCŁAWKA – CZ. II

Muzeum Historii Włocławka
2023-02-24

W piątek, dnia 24 lutego o godzinie 17.00 w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbyło się drugie z serii dziesięciu spotkań historycznych przygotowanych z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Historii Włocławka. Prowadzący, Marian Cieślak, kustosz w Dziale Numizmatyki, Medalierstwa i Metrologii Historycznej, zaprezentował biżuterię patriotyczną, określaną również jako narodowa, emblematyczna czy żałobna, nawiązującą do wydarzeń powstania styczniowego i wcześniejszych manifestacji patriotycznych. Wprowadzenie do tematyki stanowiła prezentacja medalu „Pamięci Poległych Na Ulicach Warszawy”, projektu Bolesława Podczaszyńskiego, a wykonanego w pracowni medaliera Jeana Nicolasa Dargenta w Brukseli. Spotkanie zakończyło omówienie medalu „Za Uśmierzenie Buntu Polskiego 1863–1864”, ustanowionego 5 grudnia 1864 r. imiennym dekretem Aleksandra II, a nadawanego wojskowym i urzędnikom za zasługi w uśmierzaniu powstania i pacyfikacji Królestwa Polskiego. W oczekiwaniu na kolejne spotkanie, na które zapraszamy 31 marca 2023 r. o godz. 17.00, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Multimedia: