MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

KONKURS „PRZEZ DZIURKĘ OD… SERA” – PYTANIE 11


Gdzie:
Muzeum Etnograficzne
Kiedy:

Na dziesiąte pytanie prawidłowo odpowiedział Pan Marcin, któremu serdecznie gratulujemy. Chodziło o popularne oscypki. Do ich produkcji stosuje się podpuszczkę dodawaną do świeżego mleka (owczego, czasami z niewielką domieszką mleka krowiego). Następnie skrzep osusza się poprzez rozbijanie na mniejsze cząstki i ponowne zbijanie. Całość należy sparzyć, czyli włożyć do bardzo gorącej wody. Uzyskuje się w ten sposób plastyczną masę, łatwiejszą w wyrabianiu. Czynność tę powtarza się kilka razy. Po odpowiednim i dokładnym urobieniu, oscypki kształtuje się w rękach, nadając im właściwą formę, a na koniec nakłada pierścień z wzorem na najgrubszą jego część. Ostatnim etapem jest moczenie w tzw. rosole, czyli roztworze soli i wody, w którym leżą około dwóch dni. Na koniec się je wędzi.
Niektórzy eksperci uważają, że oscypek powinien mieć nazwę „oszczypek” od etapu produkcji polegającym na „scypaniu”, czyli rozdrabnianiu sera w celu pozbycia się serwatki.

Nasz konkurs powoli dobiega końca, więc czas na ostatnie pytanie dotyczące chorób, które w medycynie ludowej leczone były twarogami. Pierwsza prawidłowa odpowiedź wysłana na adres e-mailowy: konkurs@muzeum.wloclawek.pl zostanie nagrodzona publikacją z dedykacją autorki etnograf Doroty Kalinowskiej pt. „Smakowite mleczywo, czyli tradycja warzenia serów w polskiej kuchni. Postscriptum do wystawy”. Kto jeszcze nie widział, to jest szansa na obejrzenie ekspozycji poświęconej domowym sposobom wyrobów serów, prezentowanej w Muzeum Etnograficznym przy włocławskich bulwarach tylko do 23 kwietnia br. W dniu 22 kwietnia po raz ostatni po wystawie oprowadzać będzie jej kuratorka podczas akcji Eskapada – poznaj swój region z przewodnikiem.

Skip to content