„Zerwij ziele z dziewięciu miedz”

gdzie: , kiedy:

W niedzielę 13 września 2009 r. odbył się ostatni w tym sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pn. „Zerwij ziele z dziewięciu miedz” w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.

Uczestnicy imprezy zorganizowanej w skansenie zostali zaproszeni do opowieści o minionym świecie, który przetrwał jedynie w pamięci osób starszych. Zioła, także leki z nich sporządzane oraz działania ochronne, lecznicze – to fascynująca wiedza, temat, który został przypomniany. Rośliny bowiem nieodłącznie towarzyszyły mieszkańcom wsi nie tylko w chorobie, ale także w obrzędach dorocznych oraz w czasie narodzin, zaślubin, a także w momencie śmierci.
Jak wiemy, służyły i służą do dzisiaj zaspakajaniu potrzeb estetycznych , ratowaniu zdrowia i jako dodatek do potraw.

Zabobony, gusła, czary, zadawanie uroków i ich zdejmowanie oraz sporządzanie naparów z ziół , różne zabiegi magiczne zaprezentował w widowisku „Uroczne oczy” Teatr Obrzędowy „Borowioki” z Babiaka. Dowiedzieliśmy się, co należy zrobić, aby odstraszyć burzę i do czego służył pypeć wyrwany spod ogona koguta.

Na spotkaniu w skansenie nie zabrakło świeżych i suszonych ziół, można było dowiedzieć się o ich leczniczych właściwościach. Uraczyć się naparami m.in: z czarnej malwy, melisy, mięty, czy płatków róży.

Tradycyjnie posłuchać można było kujawskiej muzyki, śpiewu i gwary, zobaczyć taniec. Usłyszeliśmy „Kapelę spod Kowala”, zespół „Melodia” z Kowala oraz „Kapelę Ludową” z Osieka n. Wisłą. Zespoły zaprezentowały tradycyjne stroje i muzykę wykonywaną od pokoleń na różnego rodzaju uroczystościach rodzinnych, świętach dorocznych na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej.

Przygotowano także pokazy prac rzemieślników. W dawnej kuźni, kowal zaprezentował kucie żelaza na gorąco, garncarz toczył gliniane naczynia na kole garncarskim. Można było zobaczyć jak dłubano niegdyś niecki, czy wyrabiano nosidła lub grabie. Do swoich stoisk zaprosili twórcy ludowi i rękodzielnicy, podziwiać (także kupić) było można haftowane serwetki i obrusy, rzeźby w drewnie, malowane naczynia, wyroby ze słomy, drewna, czy sznurka.

Swoimi produktami poczęstowała gości „DELECTA” – sponsor Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Organizacja imprezy była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Sponsor Muzeum

Galeria Rozwiń Zwiń