ZBIERAJ RUMIANEK, BO ŚW. JANEK

gdzie: , kiedy:

W niedzielę 29 czerwca 2014 r. na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się pierwszy w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zbieraj rumianek, bo św. Janek”. Uczestnicy imprezy poznali zwyczaje ludowe związane z Nocą Świętojańską oraz znaczeniem ziół w kulturze i medycynie ludowej.Podczas festynu wystąpiły: Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” w widowisku „Noc Świętojańska”, Teatrzyk Dziecięcy „Kruszynka” z Kruszyna w widowisku „Bajka o leśnym ludku, który zagubił się na Kujawach”, Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z Gminy Boniewo w widowisku „Szeptucha” oraz Zespół Folklorystyczny „Kujawy” z Radziejowa w repertuarze pieśni i tańców kujawskich.

Poza tym przez cały czas trwania imprezy jej uczestnicy brali udział w zajęciach domowych, gospodarskich, rzemieślniczych, używając przy tym zapomnianych już często narzędzi i sprzętów. Dzieci zaproszono do nauki kaligrafii, wyrobu kapeluszy, drukowania wzorów na serwetkach. Wszyscy mogli skosztować żuru kujawskiego oraz ubitego w skansenie masła. Ogłoszony został konkurs kulinarny, w którym nagrodami były publikacje autorstwa p. Doroty Kalinowskiej pt. „Gzik, żur i prażucha. Tradycje kuchni kujawskiej”. Wzdłuż skansenowskiej drogi swoje kramy ustawili twórcy ludowi, rękodzielnicy oraz producenci swojskiego jadła. Ich stoiska przyciągały miłosników oryginalnych, ręcznie wykonywanych ozdób oraz tradycyjnych potraw.

Galeria Rozwiń Zwiń