DWS2017

ZAPRASZAMY NA DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI!


gdzie: Gmach Główny, kiedy: 22.04.2017

Zwiedzaj muzea w duchu „slow” – 22 kwietnia odbędzie się VII Ogólnopolski Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku włączy się do akcji po raz drugi. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w Gmachu Głównym pod hasłem „OD PROJEKTU DO GOTOWEJ FORMY”- cykl produkcyjny fajansu włocławskiego. W Dniu Wolnej Sztuki zaproponujemy zwiedzającym oglądanie wybranych przez nas obiektów z bogatej kolekcji ceramiki użytkowej i dekoracyjnej. Spotkanie zakończy dyskusja, podczas której uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami oraz przeanalizować dzieła sztuki wraz z Karoliną Bandziak-Kwiatkowską z Działu Fajansu. 

Ponadto dla małych i dużych artystów czekać będą warsztaty z malowania tradycyjnych wzorów fajansowych oraz pełna zagadek karta zadań.

CZYM JEST DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI?

W sobotę, 22-go kwietnia o godzinie 12:00 w 71 muzeach i galeriach w 35 miastach Polski odbędzie się siódma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, o godzinie 12:00 muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie kilka wybranych przez siebie obiektów. Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym – podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go.

„Dzień Wolnej Sztuki ma uświadamiać, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie” –  mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. 

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. Wiele instytucji w ramach akcji przygotowuje dodatkowe atrakcje, pokazuje wyjątkowe obiekty i zaprasza specjalnych gości. W akcję oprócz muzeów sztuki zaangażowały się także instytucje o innym profilu, takie jak muzea historyczne, wojskowości, techniki, literatury, skanseny i inne. Po godzinnym oglądaniu obiektów instytucje zaproszą gości na dodatkową dyskusję.

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia, w tym lista uczestniczących muzeów i galerii znajduje się na www.dzienwolnejsztuki.pl, www.facebook.com/dzienwolnejsztuki.

W dniu imprezy wstęp do Gmachu Głównego Muzeum we Włocławku będzie bezpłatny.

ZAPRASZAMY!