Rg

ZAPOMNIANI MIESZKAŃCY WŁOCŁAWKA


gdzie: Muzeum Historii Włocławka, kiedy: 07.03.2020

Fundacja Ładowarka, wspólnie z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, przygotowała dla mieszkańców naszego miasta niezwykły pokaz historycznych fotografii Włocławka, pochodzących z Archiwum Glicensteinów, żydowskiej rodziny żyjącej we Włocławku do 1939 roku. 

Wydarzenie pod nazwą „Śladami rodziny Glicensteinów” stanowiło ciąg dalszy spotkania zatytułowanego „Zapomniani mieszkańcy Włocławka”, które w 80. rocznicę spalenia dwóch włocławskich synagog podczas II wojny światowej, Fundacja Ładowarka zorganizowała na dziedzińcu Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.

W zbiorze Glicensteinów, dzięki sfotografowaniu swoich przyjaciół i bliskich, można było zobaczyć włocławskie place i ulice z okresu II Rzeczpospolitej, m.in. bulwary, park Henryka Sienkiewicza, plac Wolności, wejście do Nowej Wielkiej Synagogi u zbiegu ul. Królewieckiej i Złotej oraz nieistniejące pomniki Józefa Piłsudskiego, Stanisława Bechiego i świętego Jana Nepomucena. Kilkaset negatywów pochodzących z archiwum rodzinnego Glicensteinów znajduje się w zbiorach Łukasza Daniewskiego, który wszedł w ich posiadanie w 2019 r.

Spotkanie, które odbyło się w sobotę, 7 marca br., w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19, poprowadził Łukasz Daniewski, włocławski historyk i popularyzator historii Włocławka.

Fot. Jarosław Czerwiński