Chatki

ZABAWKI Z DREWNIANEJ CHATKI


gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy: 01.06.2020

Z okazji Dnia Dziecka proponujemy Wam dzisiaj oraz w kolejnych odsłonach w czerwcu proste przykłady zabawek, które będziecie mogli wykonać samodzielnie lub z „niewielką” pomocą osób starszych. Inspiracją dla tych warsztatów są zabawki ludowe.

Mimo, że dzieci na wsi nie miały dużo czasu wolnego, bo już od najmłodszych lat (5-6) pomagały rodzicom w pracach domowych i gospodarskich, to znajdowały czas na zabawę w berka, chowanego, różnego rodzaju zgadywanki, wyliczanki.

Same też, dzięki własnej wyobraźni, fantazji i twórczej inwencji wykonywały pierwsze zabawki. Były one bardzo skromne, proste, przygotowane z materiałów łatwo dostępnych, np. piłek ze szmat, wełny lub krowiej sierści zwiniętych w kulę; koników z uprzężą z patyków i kawałków sznurka; kamyków imitujących klocki; muszelek, kawałków drewna lub piór służących jako pionki w grach wymyślanych na poczekaniu. Dziewczynki lubiły bawić się lalkami, które robiły z pęczka słomy, trawy lub szmatek.

Wykonanie takiej prostej lalki z wełny to nasze dzisiejsze zadanie. Pokażemy Wam podstawę, którą możecie modyfikować przeplatając na główce modną fryzurę, doklejając oczy i usta, skracając spódnicę i odsłaniając nogi lub dzieląc spódnicę na dwie części i robiąc nóżki. Możecie wykonać lalkę z różnych kolorów włóczek. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Bawcie się dobrze i chwalcie swoimi pracami przesyłając ich zdjęcia na naszego Facebooka.

[BW]

Wszystkim dzieciom, małym i dużym dedykujemy krótki filmik, na którym Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” z Brześcia Kujawskiego zaprezentował „Zabawy dziecięce na Kujawach” podczas jednego z festynów folklorystycznych organizowanych w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. Samych uśmiechów z okazji tego radosnego święta :)

Untitled