xzaduszki

X ZADUSZKI PLASTYCZNE


gdzie: Zbiory Sztuki, kiedy: 08.11.2016 , godzina: 17:00

Zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki na X spotkanie zaduszkowe, na którym wspominamy artystów plastyków z Włocławka oraz regionu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, szczególnie tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich trzech dekad.  Podobnie do lat ubiegłych przypomnimy malarzy, rzeźbiarzy, grafików, ceramików, którzy pozostawili po sobie swe różnorodne dzieła, ale też ślad w pamięci rodziny, przyjaciół, znajomych. Zaduszki plastyczne są okazją, by przypomnieć, jakimi artyści byli na co dzień, jak pracowali, co ich pasjonowało, a także, by opowiedzieć anegdoty z nimi związane czy ujawnić ważne epizody z ich życia. Tegoroczna X, jubileuszowa edycja Zaduszek plastycznych stała się okazją, do przygotowania prezentacji sylwetek artystów uzupełnionych o nowe materiały i w nowej szacie graficznej opracowanej przez Adama Zaporę.

Od kilku edycji biogram twórcy, którego rocznica jest w danym roku obchodzona omawiany jest w odrębnej prezentacji. Dotąd szerzej przypomniano m.in. Kazimierza Borkowskiego, Waldemara Dołęgowskiego, Henrykę Królikowską czy Wita Płażewskiego. W tym roku z okazji 30. rocznicy śmierci szerzej wspominamy Rajmunda Lewandowskiego – grafika z Lipna, którego wystawa indywidualna „Rajmund Lewandowski 1927–1986. Piewca ziemi dobrzyńskiej” jest aktualnie eksponowana w gmachu Zbiorów Sztuki.

Podobnie, jak w latach minionych organizatorzy proszą uczestników Zaduszek plastycznych o fotografie i pamiątki związane z twórcami, które są cennym materiałem do opracowywania biogramów artystów i uzupełnieniem archiwum Działu Sztuki.

X Zaduszki Plastyczne – 8.11.2016 r., godz. 17.00 – Włocławek, Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12

Krystyna Kotula

zaproszenie_zaduszki plastyczne_DL.indd zaproszenie_zaduszki plastyczne_DL.indd