Wystawa poplenerowa “Ulica Trzeciego Maja”

gdzie: Gmach Główny - kiedy: wystawa stała

W sali audiowizualnej Muzeum Etnograficznego we Włocławku od 29 maja 2010 r. prezentowana jest wystawa poplenerowa XXIX pleneru malarskiego dla dzieci i młodzieży pn. “Ulica Trzeciego Maja”. Prezentowane są na niej prace nagrodzone i wyróżnione.
W plenerze malarskim zorganizowanym w dniu 9 maja br. wzięło udział 195 młodych artystów z 24 szkół, w tym ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Włocławka oraz ze Szkoły Podstawowej w Wichowie i Gimnazjum w Brześciu Kujawskim. Już od kilku lat zgłasza się również grupa sześciolatków.

Prace zostały ocenione przez komisję powołaną przez organizatorów, która obradowała w dniu 12 maja br. w składzie: Magdalena Kaczmarek – nauczyciel rysunku i malarstwa w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych we Włocławku – przewodnicząca; Małgorzata Chojnowska – Wydział Kultury Urzędu Miasta Włocławek; Adam Zapora – historyk sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku; Ewa Jabłońska – sekretarz konkursu. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim to, czy prace są na temat, ich ogólne wykonanie, wyraz plastyczny prac, nie stosując podziału na technikę.

Prace oceniane były w pięciu kategoriach wiekowych: sześciolatki, szkoła podstawowa kl. I-III, szkoła podstawowa kl. IV-VI, gimnazjum oraz szkoła średnia.

Fot. Darek Grzelak

Wśród laureatów znaleźli się:

I. Kategoria wiekowa – grupa sześciolatków:
W tej kategorii komisja podjęła decyzję o nieprzyznawaniu nagród. Jednakże wytypowano uczestników, którzy otrzymują wyróżnienia, są to:

• Wiktoria Bagińska – Pracownia Plastyczna przy Włocławskim Centrum Kultury
  • Julia Brodzińska – Pracownia Plastyczna przy Włocławskim Centrum Kultury
  • Jakub Grabowski – Przedszkole nr 22 we Włocławku

II. Kategoria wiekowa – klasy I-III, szkoła podstawowa:

• I miejsce – Krzysztof Zieliński – 9 lat, Prywatne Ognisko Plastyczne we Włocławku
  • II miejsce – Jakub Fąfara – 8 lat, Prywatne Ognisko Plastyczne we Włocławku
  • III miejsce – Klaudia Głowacka – 8 lat, Szkoła Podstawowa nr 14 we Włocławku

III. Kategoria wiekowa – klasy IV-VI, szkoła podstawowa:

• I miejsce – Małgorzata Hołowińska – 13 lat, Prywatna Szkoła Podstawowa Zespół Edukacji “Wiedza” we Włocławku
  • II miejsce – Dominika Mielczarek – 13 lat, Szkoła Podstawowa nr 12 we Włocławku
  • III miejsce – Adrianna Dorabiała – 13 lat, Szkoła Podstawowa nr 3 we Włocławku

Wyróżnienia:

• Katarzyna Śmiechowska – 12 lat, Szkoła Podstawowa nr 2 we Włocławku
  • Paulina Błaszczyk – 12 lat, Szkoła Podstawowa nr 2 we Włocławku

IV. Kategoria wiekowa – gimnazjum:

• I miejsce – Marta Hanisz – 16 lat, Publiczne Gimnazjum nr 7 we Włocławku
  • II miejsce – Anna Maciąga – 15 lat, Gimnazjum nr 7 we Włocławku
  • III miejsce – Piotr Włudarski – 15 lat, Gimnazjum nr 4 we Włocławku

Wyróżnienia:

• Marta Sawoni – 16 lat, Gimnazjum nr 3 we Włocławku
  • Mateusz Korecki – 16 lat, Gimnazjum nr 4 we Włocławku

V. Kategoria wiekowa – szkoła średnia:

• I miejsce – Julia Rajs – 17 lat, III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku
  • II miejsce – Agnieszka Gerlach – 17 lat, I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku
  • III miejsce – Kamil Słysz – 17 lat, I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Wyróżnienie:

• Marta Łoboda – 17 lat, I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku

Nagrody ufundował Urząd Miasta Włocławek.

Miejsce prezentacji: Muzeum Etnograficznym ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6
    Wystawa czynna: 29 maja – 31 sierpnia 2010 r.