Wystawa

WYSTAWA CZASOWA „Wyszywamy po kujawsku”


gdzie: Muzeum Etnograficzne - kiedy 26.11 - 27.12.2021

Wystawa czasowa „Wyszywamy po kujawsku” udostępniona 26 listopada br, czynna będzie do 27 grudnia 2021 r. Można obejrzeć na niej prace wszystkich uczestniczek, biorących udział w warsztatach nauki haftu zorganizowanych w ramach zadania „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy”. Pokazane zostały tu prace finałowe, jak również tzw. wprawki, na których adeptki tradycyjnego rękodzieła uczyły się ściegów typowych dla naszego regionu oraz haftowały pierwsze motywy.
Ekspozycja rozpoczyna się tzw. stołem warsztatowym, przy którym przez cały czas trwania warsztatów, pracowały panie uczące się haftu pod okiem mistrzyń ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Następnie prezentowane są już finałowe prace z podziałem na trzy kategorie. Pierwsza obejmuje wyroby tradycyjne, czyli czepce, fartuchy i kołnierzyki. W następnej znalazły się adaptacje na współczesnych formach takich jak obrusy, serwety i serwetki oraz bieżniki. Ostatnia, to zupełnie nowoczesne pomysły, na których haft kujawski znalazł zastosowanie. Są wśród nich bransoletki, woreczki do przechowywania suchych produktów, maseczki, maskotka – miś uszyty z inletu i wiele innych. Wystawę kończą prace hafciarek – nauczycielek, Henryki Derezińskiej i Krystyny Zagrabskiej.

Zachęcamy do obejrzenia filmu podsumowującego zadanie. By to zrobić wystarczy kliknąć TUTAJ.

Logo Pakiet_1

Zadanie pn. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Belka Dofinansowano Logo Poziom Województwo Kp Podpis Pod Spode

 Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Afisz Haft A3