Gajwystawa

WYSTAWA CZASOWA – Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r.


gdzie: Muzeum Historii Włocławka - kiedy 14.08 - 15.11.2020

W dniu 14 sierpnia od godziny 10.00 w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 będzie udostępniana wystawa czasowa pt. Gromczyński kontra Gaj. Bój o Włocławek w sierpniu 1920 r. Ekspozycja powstała w ramach obchodów 100. rocznicy bitwy warszawskiej i obrony Włocławka przed bolszewikami w sierpniu 1920 r.
Wystawa opowiada o wydarzeniach, które zapoczątkowała 4 lipca 1920 r. wielka ofensywa wojsk sowieckich, dowodzonych przez Michaiła Tuchaczewskiego. W dalszej części przybliżono zagadnienia związane z przygotowaniami Polski do stoczenia decydującej bitwy, która często przez potomnych była określana mianem „cudu nad Wisłą”. Zasadnicza część ekspozycji poświęcona jest przygotowaniom do obrony Włocławka oraz walkom, które w dniach 14-19 sierpnia stoczyły oddziały Wojska Polskiego, wspierane ochotnikami i ludnością cywilną. Ostatnia część wystawy jest poświęcona kultywowaniu pamięci o wydarzeniach i uczestnikach bojów z sierpnia 1920 r. Ekspozycję kończą informacje dotyczące odbudowy Pomnika Poległych Obrońców Wisły 1920 r., wzniesionego w Szpetalu w 1922 r. i zniszczonego przez niemieckich okupantów w latach II wojny światowej.
Na wystawie prezentowane są liczne dokumenty, obwieszczenia i afisze archiwalne, niepublikowane fotografie, fragmenty wspomnień uczestników oraz mapy ilustrujące przebieg walk. Ponadto na ekspozycji przedstawiono biogramy wybranych 32 żołnierzy Wojska Polskiego, obrońców miasta.
Wystawa powstała w oparciu o zasoby Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Archiwum Państwowego w Toruniu Oddział we Włocławku, Archiwum Nauki Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie oraz zbiory prywatne.
Dodatkową atrakcją towarzyszącą wystawie będzie gra planszowa Bitwa o Włocławek 1920, przygotowana wspólnie z włocławską Fundacją „Ładowarka”. Odwiedzający Muzeum Historii Włocławka będą mogli wcielić się w postać pułkownika Wojciecha J. Gromczyńskiego, dowódcę obrony Włocławka, bądź też komkora Gaja, bolszewickiego wodza szturmującego nasze miasto.
Ekspozycja będzie czynna do 15 listopada 2020 r. Serdecznie zapraszamy.

Afisz A3

Gra planszowa Bitwa o Włocławek 1920

Pudelko Wieko V2 Druk 1 Pudełko Spód 1