Nieszawa

„Barwy światła – barwy ciszy Katedry Notre Dame w Paryżu”


gdzie: Muzeum S. Noakowskiego, kiedy: 11.07.2021

11 lipca 2021 r. (niedziela) w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie otwarta została wystawa fotografii „Barwy światła – barwy ciszy Katedry Notre Dame w Paryżu”. Są to impresje fotograficzne Wandy Małkowskiej z Płocka. Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie autorskie Pani Wandy Małkowskiej pt. „Wybrane refleksje dotyczące architektury gotyckiej, a szczególnie katedr gotyckich w tym Katedry Notre Dame w Paryżu”. Wystawa potrwa do 31.08.2021 r. Zapraszamy.

„Światło, wszechobecne i zanikające, jakże trudne do uchwycenia. Często niezauważalne i nieokreślone. W swoich poszukiwaniach artystycznych próbowałam zmierzyć się z ową nieuchwytna materią. Szukałam jej w ciszy świątyń. Tam, gdzie ciemną na ogół przestrzeń, rozjaśniają wdzierające się promienie światła zasilane energią wiecznego ognia – słońca. Rozedrgane świetliste smugi, cienie, refleksy i barwne mozaiki, wnikające do świątyń poprzez witraże rozszczepiające światło, tworzą niezwykły mistyczny nastrój ciszy i skupienia. Może właśnie dlatego, w rozważaniach estetyków sztuki, mówi się tak często o sakralności Światła.
Obrazy fotograficzne tej wystawy stanowią część przygotowywanego przeze mnie zbioru zdjęć pt. „Barwy światła – barwy ciszy” świątyń różnych religii wielu miejsc Europy (wykonane w okresie ostatniego dziesięciolecia). Tragedia spalenia się wnętrza Katedry Notre Dame w Paryżu, uczyniła moje zdjęcia , zrobione we wnętrzu tej Katedry, hołdem dla jej pamięci. Wnętrze takie już nie istnieje, pozostaję z nadzieją, że Katedra zostanie odbudowana i powróci do swojej świetności.”

Wanda Małkowska

Projekt afisza: M. Kolanowska

Afisz Nieszawa Katedra A3