WYSTAWA CZASOWA — „Agnieszka Cieślińska – Kawecka. Ogród Przedziwny”

Muzeum w Nieszawie

Od 26 czerwca 2022 roku w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie prezentowana jest wystawa grafik profesor ASP w Warszawie pt. „Agnieszka Cieślińska – Kawecka. Ogród Przedziwny”. Ekspozycję można zwiedzać do 4 września 2022 r.

AGNIESZKA CIEŚLIŃSKA-KAWECKA profesor dr hab. sztuk plastycznych, artysta grafik. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1991 roku. Obecnie prowadzi Interdyscyplinarną Pracownię Technik Klasycznych w Katedrze Grafiki Warsztatowej rodzimej uczelni. (Od 2015) roku prezes Zarządu Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza. Laureatka wielu nagród krajowych i międzynarodowych m in.: Nagroda Kochi International Triennial Exhibition of Prints, Japonia (2006); nagroda The Naka -Tosa Museum of Art., Japonia (2009);
Twórczość graficzna Agnieszki Cieślińskiej wpisuje się w nurt figuratywny, eksploatujący wątki inspirowane sztuką czasów średniowiecza i renesansu. W treściach jej grafik widoczne są odniesienia do tradycyjnych sposobów przedstawiania transcendencji i podziw dla fantazji artystów dawnych w zakresie ilustrowania istot i pojęć metafizycznych.

Ogród Przedziwny
Prezentowane prace ukazują otaczający nas świat przyrody, powiązany z życiem i przemijaniem człowieka. Obdarzone ludzkimi cechami kwiaty i liście, uświadamiają nam piękno, harmonię i inteligencję natury. W czasach ciągłego nasłuchiwania wojny
i niepokoju chociaż na chwilę szukamy ukojenia i kontemplacji w otaczającej nas przyrodzie. Prezentowane grafiki skłaniają do refleksji i zastanowienia się nad sensem naszego życia.
Inspiracją do stworzenia cyklu grafik Ogród Przedziwny był „Hortus Eystettensis Book of plants” – niezwykły zbiór rycin o kwiatach, uprawianych w Eichstatt, największym XVI wiecznym niemieckim ogrodzie. Tytuł wystawy nawiązuje także do wiersza Leopolda Staffa.Tak jak w wierszu prace układają się w metaforę ludzkiego życia, skłaniając do dostrzegania jego jasnych stron. Prace zostały zrealizowane głównie w klasycznych technikach warsztatu graficznego.

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska