Jaja

Wielkanoc na Kujawach – FILM – Barwienie jaj


gdzie: Muzeum Etnograficzne, kiedy:

Przygotowania do Świąt czas zacząć:) O tym jak dawniej na Kujawach przygotowywano jajka do święconki zobaczycie w drugim odcinku z cyklu „Wielkanoc na Kujawach”. Ponadto dowiecie się czym była „taradajka”, jak przy pomocy „świni” wygnać złe moce, co chroni przed krostami i za co wleczono śledzia po ziemi.

By obejrzeć film klikamy w obrazek poniżej:

Miniaturka4

Materiał zrealizowano na wystawie stałej „Kultura ludowa Kujaw i ziemi dobrzyńskiej” prezentowanej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku. Warsztaty prowadziła: Beata Wąsik – Kierownik Działu Edukacji i Promocji MZKiD Zdjęcia: Jarosław Czerwiński, Wioleta Osińska Montaż: Wioleta Osińska Muzyka: Muffin Man – Cooper Cannell, źródło: https://studio.youtube.com/ White River – Aakash Gandhi, źródło: https://studio.youtube.com/

W filmie wykorzystano ilustracje pochodzące z archiwum MZKiD we Włocławku, zbiorów prywatnych oraz Domeny Publicznej: – Polskie Obchody i Zwyczaje Ludowe: Marzanna, procesja Bożego Ciała, Dyngus-Śmigus. – Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich, [1927-1936] (Kraków : „Akropol”), źródło: katalog on-line: www.polona.pl, – Terkotki taczkowe: fot. projekt Etnografia Karpat realizowany przy współpracy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie i innych instytucji z wikipedystami oraz Stowarzyszeniem Wikimedia Polska przy wsparciu Wikimedia Foundation. CC-BY-SA 4.0, Wikimedia Commons, – Warta przy Grobie Pańskim druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubieniu Kujawskim, fot. Jakub Szymański, – Święcenie wielkanocne. Rys. M. Pociecha, Z. Gloger Rok polski w życiu, tradycji i pieśni, 1908 r., źródło: Ocalić od zapomnienia – Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne, Barbara Ogrodowska, Wydawnictwo Muza, 2012.