WESELE NA KUJAWACH


gdzie: , kiedy:

W niedzielę, 9 września 2012 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się kolejny festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Wesele na Kujawach”. Impreza zorganizowana została w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Tajemnice codzienności”.
Uczestnicy festynu zobaczyli dwa widowiska ukazujące wybrane zwyczaje i praktyki składające sie na całość bogatego obrzędu weselnego. Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie zaprezentował „Zdawiny na Kujawach”, czyli zaręczyny nazywane też „zrękowinami” lub „pierścionkami”. „Zdawiny” rozpoczynały oficjalny przebieg obrzędu weselnego. Młodzi wymieniali się pierścionkami na oczach wszystkich mieszkańców wsi i po zabawie, która temu towarzyszyła, w niedzielny poranek szli do kościoła „dać na zapowiedzi”. Inscenizację uczty weselnej z kulminacyjnym momentem oczepin przedstawił Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, działający przy tutejszym Gminnym Ośrodku Kultury. Dzięki obu przedstawieniom widzowie poznali kujawską gwarę, taniec, muzykę i śpiew, dowiedzieli się dlaczego młodej parze po powrocie z kościoła rzucano na próg kożuch, a pannie młodej podawano dziecko. Jaką symbolikę kryła w sobie zielona „jabłoneczka” zatykana w bochen chleba i ustawiana przed panną młodą na weselnym stole oraz jakie obrzędowe znaczenie miały tradycyjne oczepiny i tańce następujące po nich. Jak przystało na dobre kujawskie wesele, nie zabrakło ludowej muzyki, w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Dębowiacy” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie oraz Zespołu Folklorystycznego „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin.

W skansenowskich zagrodach, warsztatach rzemieślniczych, przy stoiskach wystawców odbywały się pokazy prac kowalskich i garncarskich, wyrobu sera, twarogu i masła, lania świeć, tłoczenia oleju. Dzieci dekorowały fartuszki i rogatywki, dzięki czemu zdobywały wiedzę na temat tradycyjnych elementów stroju ludowego. Dorośli zachęcani byli do udziału w pracach gospodarskich, m.in. młóceniu zboża, otłukiwaniu kaszy w stępach, mieleniu mąki. Wszyscy chętnie chodzili na szczudłach.

Kujawska Spółdzielnia Mleczarska KeSeM przygotowała degustację swoich produktów – tradycyjnych twarogów z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Na kramach ustawionych wzdłuż skansenowskiej drogi swoje wyroby prezentowali twórcy ludowi, rękodzielnicy i producenci regionalnych smakołyków.

logoed

Galeria Rozwiń Zwiń